CHP’li Budak: Asfalt İhalesiyle ilgili Bakan Soylu’dan açıklama istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Aksu Belediyesi’nin tartışma konusu olan ve kurumun zarara uğratıldığı iddia edilen asfalt ihalesiyle ilgili, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge vererek, İçişleri Bakanı’ndan bilgi istedi.

CHP’li Budak: Asfalt İhalesiyle ilgili Bakan Soylu’dan açıklama istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Aksu Belediyesi’nin tartışma konusu olan ve kurumun zarara uğratıldığı iddia edilen asfalt ihalesiyle ilgili, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge vererek, İçişleri Bakanı’ndan bilgi istedi.

13 Kasım 2017 Pazartesi 16:11
CHP’li Budak: Asfalt İhalesiyle ilgili  Bakan Soylu’dan açıklama istedi

Aksu Belediyesi’nce gerçekleştirilen, uzun bir süreden bu yana Aksu ile beraber Antalya kamuoyunu da meşgul eden, kamu zararı olduğu iddia edilen Asfalt ihalesiyle ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne önerge vererek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan yazılı açıklama istedi. Önergede, iptal edilen ve pazarlık usulüyle gerçekleşen ihaleler arasında 9 milyon TL’lik bir fark olduğuna dikkat çekildi.

Nasıl bir adım atılacak?

CHP’li Vekil Budak’ın imzasıyla verilen önergede, “Söz konusu ihale iptali işlemi yargıya taşınmış ve Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, ihalenin haksız ve hukuksuz şekilde iptal edildiğini belirleyerek, yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Ancak, Aksu Belediyesi, Anayasa’nın açık hükmüne rağmen mahkeme kararını yok saymış ve ihalede elenen firmaya yüzde 75 fazlası bedelle işi yaptırmıştır. Bu yükün Aksu halkının omuzlarında kalmaması için bir adım atacak mıdır?” ifadelerine yer verildi.

Yargı yoluna gidilmişti

Bilindiği üzere Aksu Belediyesi 26.04.2017 tarihinde Asfalt ihalesi yapmış ve ihale 11 milyon 895 bin TL bedelle sonuçlanmıştı. Söz konusu ihale, Aksu Belediyesi tarafından 31.05.2017 tarihinde farklı gerekçeler sunularak iptal edilmiş, 06.06.2017 tarihinde ihalede elenen başka bir firmaya pazarlık usulü ve 20 milyon 805 bin TL bedelle vermiştir. Bununla ilgili yargı yoluna gidilmiş. Antalya 2’inci İdare Mahkemesi, Aksu Belediyesi’nin ilk ihalenin iptaline ilişkin ortaya koyduğu gerekçelerin yasal olmadığını belirterek, üst mahkemeye itiraz yolunu kapatarak “Yürütmeyi Durdurma” kararını vermişti.

TBMM’de ele alınması için

Bu gelişmeler kamuoyunu uzun bir süre meşgul etmiş, sonrası yolsuzluk iddiaları ortaya atılmıştı. Aksu eski Belediye Başkanı İsa Yıldırım sosyal medya hesabında açık ve aleni bir şekilde Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in adres göstererek, yolsuzluk yaptığını iddia etmiş, daha sonra iki ihale arasında ki farktan dolayı kamu zararı olduğunu öne sürerek, Halil Şahin’le ilgili suç duyurusunda bulunmuştu. Bu gelişmeler doğrultusunda iki hafta önce Ankara’ya giden CHP Aksu İlçe Başkanı Kenan Yıldız ile İsa Yıldırım bu iddiaların TBMM’de ele alınması için CHP’li Budak’tan destek istemişlerdi.

Antalya CHP Milletvekili Çetin Osman Budak'ın İçişleri Bakanı tarafından yanıtlamasını istediği önerge; 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

Çetin Osman BUDAK Antalya Milletvekili

Antalya Aksu Belediyesi, ilçedeki yolların asfaltlanması ve bozulan asfaltların iyileştirilmesi için 26.04.2017 tarihinde ihale yapmış ve ihale 11 milyon 895 bin TL bedelle sonuçlanmıştır. Ancak söz konusu ihale, Aksu Belediyesi tarafından 31.05.2017 tarih ve 257-E4001 sayılı kararla iptal edilmiştir.

Aksu Belediyesi aynı işi; 06.06.2017 tarihinde ihalede elenen başka bir firmaya pazarlık usulü ve 20 milyon 805 bin TL bedelle vermiştir. İhale bedelinde ortaya çıkan artış yüzde 75’tir.

Söz konusu ihale iptali işlemi yargıya taşınmış ve Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, ihalenin haksız ve hukuksuz şekilde iptal edildiğini belirleyerek, yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Ancak, Aksu Belediyesi, Anayasa’nın açık hükmüne rağmen mahkeme kararını yok saymış ve ihalede elenen firmaya yüzde 75 fazlası bedelle işi yaptırmıştır.

Yaklaşık 9 Milyon TL’lik farkın izahı yoktur ve bu fark vatandaşın omuzlarına yüklenmiştir.

Bu kapsamda;

1-Antalya Aksu Belediyesi’nin “İmar yolları ile mahalle ve bağlantı yolları alttemel plentmiks malzeme ve bitümlü sıcak karışımlı asfalt yapım işi” ihalesinin 11 milyon 895 bin TL bedelle sonuçlanmasından sonra, ihale hangi gerekçe ile iptal edilmiştir? İptal süreciyle ilgili Bakanlığınız bir soruşturma açmış ya da açacak mıdır?

2- Yaklaşık 11.8 milyon TL bedelle sonuçlanan ihalenin iptal edilmesinden sonra, aynı işin pazarlık usulü ile ihalede elenen bir firmaya 20.8 milyon TL bedelle verilmesinde kamu yararı var mıdır? İşin kapsamında yaklaşık yüzde 30’luk bir artıştan söz edilmesine rağmen, işin bedelinde yüzde 75’lik artış (9 Milyon TL) nasıl ortaya çıkmıştır?

3-Aksu Belediyesi’nin Antalya 2. İdare Mahkemesi’nin düşük bedelli ihalenin iptal edilmesini hukuksuz bulan  2017/744 esas nolu kararının gereğini yerine getirmemesiyle ilgili bir soruşturma açılmış ya da açılacak mıdır?

4-Düşük bedelli ihalenin iptal edilmesi, bununla ilgili mahkeme kararının uygulanmaması ve 9 Milyon TL fazla ödeme yapılmasıyla ortaya çıkan kamu zararının sorumlularından tahsili sağlanacak mıdır? Bakanlığınız, bu yükün Aksu halkının omuzlarında kalmaması için bir adım atacak mıdır?

Son Güncelleme: 13.11.2017 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.