Kırkgöz Gölü'ne yaşam vadisi yapılacak

DÖŞEMEALTI Belediyesi, Antalya'nın en büyük doğal gölü Kırkgöz ve çevresi için planlama ve uygulama yetkisi aldı.

Kırkgöz Gölü'ne yaşam vadisi yapılacak

DÖŞEMEALTI Belediyesi, Antalya'nın en büyük doğal gölü Kırkgöz ve çevresi için planlama ve uygulama yetkisi aldı.

21 Şubat 2018 Çarşamba 12:05
Kırkgöz Gölü'ne yaşam vadisi yapılacak

Döşemealtı Belediyesi, yaklaşık 3.5 yıl süren çalışma sonunda ilçe sınırları içerisinde yer alan Kırkgöz ve çevresi için planlama ve uygulama yetkisi aldı. 17 farklı kurum ile Çevre ve Toprak Koruma Kurulu'ndan olumlu görüş alınan Antalya'nın içme suyu deposu Kırkgöz Gölü'nde uygulanacak rekreasyon projesinin nazım ve koruma amaçlı imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.


Alanda uygulanacak koruma amaçlı imar planı, bugüne kadar toplanmış en kapsamlı olumlu görüş raporuyla dikkati çekiyor. Döşemealtı Belediyesi tarafından hayata geçirilecek 500 bin metrekarelik Doğal Yaşam Vadisi Projesi'nde 300 bin metrekare yeşil alan yer alacak.

VİZYON PROJE

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç yaptığı açıklamada, Döşemealtı'nın tarihi zenginliklerinin yanında doğal güzellikleriyle de Antalya'nın en özel bölgelerinden biri olarak ön plana çıkmaya başladığını söyledi. Bölgede yer alan Antalya'nın içme suyu deposu Kırkgöz Gölü'nün bu doğal güzellikler arasında yer aldığına değinen Başkan genç, yıllarca ilgisizlikten ve bakımsızlıktan atıl duruma düşen Kırkgöz Gölü ve çevresinin yeniden hayat bulacağını kaydetti. Başkan Turgay Genç, Kırkgöz Gölü ve çevresinin yetkisini alabilmek için yaklaşık 3.5 yıldır çaba gösterdiklerini belirtti.


3.5 YILLIK MÜCADELE

Başkan Genç, projenin planlama çalışmasının sonuçlanmasının yaklaşık 3.5 yıl süren yoğun bürokratik yazışma, görüş toplama, sivil toplum örgütleriyle gerçekleşen görüşmelerin sonunda gerçekleştiğini ifade etti. Planlama aşamasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarlar Odası'ndan olumlu görüş ve destek geldiğini anlatan Başkan Genç, Akdeniz Üniversitesi'nden de alanla ilgili kapsamlı bilimsel görüş ve rapor alındığını aktardı.

17 FARKLI KURUMDAN OLUMLU GÖRÜŞ

Çalışmanın bununla sınırlı olmadığını Kırkgöz Doğal Yaşam Vadisi Projesi için 17 farklı kurum ile Çevre Koruma ve Toprak Koruma Kurullarından ayrı ayrı olumlu görüş alındığını vurgulayan Başkan Genç, "Kırkgöz Doğal Yaşam Vadisi Projesi, koruma amaçlı imar planı için bugüne kadar toplanmış en kapsamlı olumlu görüş raporuyla da dikkat çekiyor" dedi.

BAKANLIK ONAYLADI

Turgay Genç, 3.5 yılın sonunda 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 15 Ocak'ta onaylandığını, askı sürecinin ardından Kırkgöz Gölü'nü koruyacak projenin başlayacağını vurguladı.

ÇALIŞTIK, SABRETTİK VE KAZANDIK

Kırkgöz Gölü ve çevresinin Döşemealtı Belediyesine tahsisi için uzun süreli bir mücadele verdiklerini söyleyen Başkan Turgay Genç, "2014 Yerel seçimlerinden önce Kırkgöz Gölü'nü halkımızın kullanabileceği özel bir yer haline getireceğimin sözünü vermiştim. Bunun için hazırladığımız projeleri ilgili bakanlıklara, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına anlattım. Alanın tahsisi için kapı kapı dolaştım destek istedim. Nihayetin de Kırkgöz Gölü ve çevresini belediyemize kazandırdık. Bu bölge için çok özel bir çalışma yaptırıyorum. İnanıyorum ki yalnızca ilçemizin değil Antalya'nın da en büyük ve en güzel rekreasyon alanı olacak. Kırkgöz gölünde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi.


300 BİN METREKARE YEŞİL ALAN

Projede 300 bin metrekare yeşil alan oluşturulması kararlaştırıldı. Projede yer alan bu yeşil alan miktarı da tek başına Döşemealtı Belediyesi sınırları içinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5 metrekare artacak. Projede Çevre Sorunları Müzesi ve günübirlik tesis yer alıyor. Bu tesislerle ilgili yapılaşma mevcut yapıların restoresiyle oluşturulacak ve göle olumsuz bir etki yaratmayacak.


BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI

Proje alanında kalan 72 bin 400 metrelik özel mülkiyet kamulaştırılıp yeşil alana dönüştürülecek. Projede 2 bin 200 metre bisiklet yolu ile vatandaşların göldeki endemik bitki örtüsü ve göçmen kuşları gözlemeyebilmesi için 9 bin metre ahşap yürüyüş yolu planlandı. Ayrıca göl içerisinde sandal, kano gibi motorsuz araçlarla gezi yapılabilecek. Proje alanında 150 araç kapasiteli 3 otopark ve 5 otobüs parkı da yer alıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.