Mermer ocağıyla ilgili alınan “ÇED gerekli değildir” kararına yürütmeyi durdurma kararı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bulunan mermer ocağının kapasite artışı ve kum ocağına çevrilmesine yönelik verilen "ÇED gerekli değildir" kararına karşı açılan davada, Antalya 3. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

09 Ocak 2024 Salı 10:16
Mermer ocağıyla ilgili alınan “ÇED gerekli değildir” kararına yürütmeyi durdurma kararı

Geylani Topaloğlu
ANTALYA (İHA) -
Gazipaşa’da muz ve örtü altı üretimin yükünü sırtında taşıyan Muzkent, Kırahmetler, Göçük ve Güney mahalleleri sınırında bulunan mermer ocağının kapasite artışı ve kum ocağına çevrilmesi konusuyla ilgili Antalya Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından verilen "ÇED gerekli değildir" kararı mahkeme engeline takıldı. Söz konusu karara karşı mahalle muhtarlarıyla birlikte 15 vatandaş tarafından açılan davada karar çıktı. Bölgede faaliyet göstermesi beklenen işletmenin çevreye telafisi güç zararlar verebileceğini ifade eden Antalya 3. İdare Mahkemesi, "ÇED gerekli değildir" kararı hakkında yürütmeyi durdurdu.
Mermer ocağının bulunduğu bölgede tespit edilen antik döneme ait yol ve antik kalıntılar, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde koruma altına alınmıştı.

“Alınan kararlar bölgemize hayırlı olsun”
Verilen kararın dört mahallede sevinçle karşılandığını dile getiren Gazipaşa Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı ve Güneyköy Mahalle Muhtarı Yahya Küçükballı, “Bu konuyla ilgili büyük mücadeleler verdik. Burası Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde alınan kararla koruma altına alınmıştı. Şimdi de Muzkent, Kırahmetler, Göçük ve Güney mahalle sakinlerimizce açtığımız davayla ilgili bir gelişme yaşandı. Antalya 3. İdare Mahkemesi, söz konusu işletmeyle ilgili verilen 'ÇED gerekli değildir' kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldı. Buradaki araziler bizim, içinde zeytinliklerimiz var. Bu bölge bizim için çok önemli. Bölgede varlığı tespit edilen ve koruma altına alınan antik kalıntılarla antik yol ve mahkeme tarafından alınan karar, tarımın devamlılığına büyük bir katkı sağlayacak. Alınan kararlar bölgemize hayırlı olsun. Bize bu süreçte destek olan Av. Seyda Afyoncu’ya da sonsuz teşekkür ederiz” dedi.

Mahkeme yürütmeyi durdurdu
Gazipaşa’da muz ve örtü altı üretimin yükünü sırtında taşıyan Muzkent, Kırahmetler, Göçük ve Güney mahalleleri sınırında bulunan mermer ocağının kapasite artışı ve kum ocağına çevrilmesi ile ilgili Antalya Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden 4 mahalleyi yakından ilgilendiren tartışmalı bir karar çıkmıştı. Gazipaşa Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, söz konusu ocakla ilgili 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararının verildiği belirtilmiş ve alınan karar, bölge halkı tarafından protesto edilmişti. Muzkent, Kırahmetler, Göçük ve Güney mahallelerinde yaşayan 15 vatandaşın vekâletini alan Av. Seyda Afyoncu, doğayı tehdit eden ocağa karşı Antalya İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.
Söz konusu dava dosyasını inceleyen Antalya 3. İdare Mahkemesi kararında, “Hukuka aykırı olduğu açık olan dava konusu işlemlerin uygulanması halinde çevrenin olumsuz etkilenebileceği ve telafisi güç veya imkansız zararların ortaya çıkabileceği açıktır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden, 2577 Sayılı Kanun'un 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına, ivedi yargılama usulüne tabi olması nedeniyle 2577 Sayılı Kanun'un 20/A. maddesinin 2. fıkrasının (e) bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olduğundan kesin olmak üzere 29.12.2023 tarihinde oybirliğiyle karar verildi” denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.