Meclis üyelerinden "Büyük tepki"

Aksu Belediyesi’nde geçen hafta gerçekleştirilen olağanüstü Orion Pazar toplantısına tepki yağdı. Yasaların hiçe sayılarak adım atıldığına değinen muhalefet partili meclis üyeleri, ortadaki açık ve aleni mahkeme kararlarına rağmen, hala Aksu Belediyesi yöneticilerinin aynı yanlışlıkları devam ettirmelerine bir anlam veremediklerini ifade etti.

Meclis üyelerinden "Büyük tepki"

Aksu Belediyesi’nde geçen hafta gerçekleştirilen olağanüstü Orion Pazar toplantısına tepki yağdı. Yasaların hiçe sayılarak adım atıldığına değinen muhalefet partili meclis üyeleri, ortadaki açık ve aleni mahkeme kararlarına rağmen, hala Aksu Belediyesi yöneticilerinin aynı yanlışlıkları devam ettirmelerine bir anlam veremediklerini ifade etti.

18 Mayıs 2020 Pazartesi 13:40
Meclis üyelerinden "Büyük tepki"

Geçen hafta Aksu Belediyesinde, Halil Şahin başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü Orion Pazar toplantısı, DSP, CHP, MHP ve İYİ Parti Grup sözcülerinin tepkisine neden oldu. Bilindiği üzere Kemerağzı -Kundu’da kurulan malum pazar 3 yıl önce belediye encümen kararıyla ihale edilmişti. Daha sonra mahkeme kararlarıyla ihalesi iptal edilen alanın, sözleşmesi de Aksu Belediyesi tarafından tek taraflı fesih edilmişti. Yaklaşık olarak 2 yıl ve 3 aydır işgalci niteliğinde olan pazarın tekrar aynı şartlarda verilmesi için, gelen talep Aksu Belediyesinde gerçekleşen toplantıda ele alındı. 

GRUP SÖZCÜLERİ

İşte bu gelişme Aksu Belediyesinde grubu bulanan partilerin tepkisine neden oldu. DSP Grup Sözcüsü Mustafa Poyraz, “Ortada mahkeme kararları var, atılan her adımda suç işliyorlar” derken,  İYİ Parti Grup Sözcüsü Ramazan Özen’de, bir taraftan mahkeme kararları, bir taraftan kamuoyu tepkisine rağmen hala ısrarcı olmalarına karşı söylenecek tek şey var. Bu neyin aşkı?” çıkışını sergiledi. MHP Grup Sözcüsü Ali Bilge Alpay, “Şeriatın kestiği parmak acımaz. Karar ortadadır” dedi. CHP’li Sözcü Selahattin Öz ise, yanlışlıktan tez elden dönülmesi gerektiğini savundu.

TARTIŞAMAYA MECLİS ÜYELERİ KATILDI    

Grup sözcülerinin açıklamasına meclis üyeleri de destek verdi. DSP Büyükşehir Meclis üyesi M. Akif Ordu, “Yasal olmayan her şeye karşıyız. Belediyeye gelir kapısı yaratmak istiyorlarsa, yasal çerçevede yapsınlar” dedi.  İYİ Parti Meclis Üyesi Nevzat Akçan, arka planda çok kirli hesaplar var. Yoksa göz göre göre bu kadar yanlışlıkta ısrar edilmez” derken,  diğer bir İYİ Partili Meclis Üyesi Yunus Akpınar ise, “kamunun kaynaklarının peşkeşine karşıyız” dedi. İYİ Parti  Meclis Üyesi Gökhan Kaplan ise, “O bölgenin bir meclis üyesi olarak, kesinlikle bu yanlışa karşıyım. Her türlü mücadeleyi ortaya koyarak yanlışa dur diyeceğiz” dedi.

SERİK’TE Kİ YOLSUZLUĞUN 40 KATI

DSP Aksu Belediye Meclis Üyesi Mustafa Poyraz, “Serik’te 5 yüz bin TL’lik yolsuzluk karşısında tüm Serik halkı adeta ayaklandı. Ama maalesef Orion Pazar’da yaşanan yolsuzluk olayı, Serik’te ki olayın 40 katı. Aksu kamuoyunda hiçbir ses yok. Bunu anlamış değilim” dedi.

TALEBE TEPKİ

Bundan 3 yıl önce turizm bölgesi Kemerağzı – Kundu’da kurulan Orion Pazarla ilgili hukuk mücadelesi başlatan ve mevcut alanın ihale ve ihale dayanağı olan Encümen kararını iptal ettiren DSP Aksu Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Grup Sözcüsü Mustafa Poyraz, mevcut alanın tekrar aynı kişilere verilmesi talebinin geçen hafta Aksu Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda ele alınmasına sert tepki gösterdi.

ORTADA SÖZLEŞME YOK

Ortada mahkeme kararlarının olduğuna değinen DSP Grup Sözcüsü Mustafa Poyraz, “Hiç kimse verilen yargı kararından üstün değil. Bilindiği üzere başlattığımız bir yargı süreci vardı. Antalya 2’inci İdare mahkemesi İhale ve ihale dayanağı olan encümen kararını iptal etti. Ardından karşı tarafın yaptığı itiraz, Danıştay 13’üncü İdare Mahkemesi tarafından ele alındı. Orada da aynı karar çıktı. Ayrıca itiraz yolu kapatıldı.  Bunun üzerine Aksu Belediyesi yüklenici firmayla olan sözleşmesini tek taraflı fesih etti” dedi.

BİRÇOK USULSÜZLÜKLER MEVCUT

Aksu Belediyesi’nin attığı adımın üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, hala yine Aksu Belediyesi yöneticilerinin alanın boşaltılması yönünde bir adım atmadığının altını ısrarla çizen Poyraz, “Bu konu devletin en üst denetleme kurulu olan Sayıştay Raporlarına yansıdı. Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı yaptığı denetimlerde birçok usulsüzlükleri tespit etti. Buna benzer birçok şeyi sıralayabiliriz. Ama tüm buna rağmen hala yargı kararları uygulanmıyor. Bu yetmezmiş gibi mevcut alanın yasal olamayan bir şekilde tekrar verilmesi talebi, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in başkanlığında gerçekleşen bir toplantıda ele alınmasına gerçekten bir anlam veremiyorum” diye konuştu.

UYGULANMAYAN MAHKEME KARARLARI

Tüm gelişen bu skandal niteliğinde olaylara rağmen kamuoyunun çok duyarsız kaldığını da ifade eden Poyraz,   Hiç kimseden destek görmedik. Geçenlerde Serik’te bir rüşvet iddiası gündeme geldi. Bu iddia karşısında, Serik halkı adeta ayaklandı. Niçin? 5 yüz bin TL rüşvet iddiası için. Orada bir iddia var. Ama bizim burada ise bir gerçek var. Uygulanmayan mahkeme kararları var. Aksulu’nun olan ve değeri paha biçilmeyen bir alan adeta peşkeş çekiliyor. 40 katı bir rant var ortada. Bu kadar gerçek karşısında Aksuluların ses çıkarmamasına bir anlam vermiş değilim” dedi.

Ayrıca sonuna kadar davasının arkasında olduğunu da ifade eden Poyraz. “ Mahkeme net bir kararı olan yerde, belediyede yasal olmayan bir çalışmanın içerisine giremez. Yapılacak tek şey vardır. Oranın yasal sürecini oturtmaktır. Aksi halde suç işlemiş olur. Eninde sonunda hak yerini bulacaktır” diye konuştu.

İYİ PARTİLİLERDEN NET AÇIKLAMA

İYİ Parti Gurubundan Ramazan Özen, Nevzat Akçan, Yunus Akpınar ile Gökhan Kaplan gazetemize gelerek, geçen hafta Aksu Belediyesi’nde gerçekleşen olağanüstü Orion Pazar toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundular. 

BU NEYİN AŞKI?

Grup adına açıklamada bulunan İYİ Parti Aksu ve Büyükşehir Meclis Üyesi ve aynı zamanda Grup Sözcüsü Ramazan Özen, Aksu Belediyesi yöneticilerinin Orion Bazar’a karşı olan aşkını anlamakta gerçekten zorlanıyorum dedi. Özen, “Herkesin bildiği gibi bu alan ile ilgili 2 ayrı mahkeme kararı var. Sözleşme Aksu Belediyesi’nce fesih edilmiş. Fesih belgesinde alanın 15 gün içerisinde boşaltılması gerektiği ifade edilmiş. Ancak gelinen süreçte boşaltılması adına herhangi bir çalışma bugüne kadar yapılmamış. Gelişmeler Sayıştay Raporları’na konu olmuş. Yasalar yok sayılmış. Bu yetmezmiş gibi mevcut alanın tekrar yasal olmayan bir şekilde aynı kişilere verilmesi yönünde gelen talep için bir toplantı yapılıyor. Pes doğrusu. Bu neyin aşkı. Neden hala aynı ısrarla aynı yanlışlıklar yapılıyor” diye konuştu.  

MÜSAADE ETMEYİZ

Özen, “Bizler Aksu ve Aksuluların hakkını savunacağız diye yola çıktık. Kamunun menfaatini hiçe sayacak hiçbir oluşumun içerisinde yer almayacağız. Aksu Belediyemizin yöneticileri altın yumurtlayan tavuğu birbirlerine bedava kiraya veriyor. Onlar milyonlarca lira kazanıyor. Bizimkilerde gidip hizmet edeceğiz diye, belediyeyi bankalara borçlandırıp, Aksulu vatandaşlarımızın hakkını faiz lobilerine yedirmeye çalışıyorlar. Biz bu saatten sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Bilinsin ki bu konuyla ilgili mücadelemizi sonuna kadar yapacağız”.

BAHANELER HAZIR

Geçen ay gerçekleştirilen olağanüstü meclis oturumunda mevcut alanın belediyemiz tarafından işletilmesi gündeme getirildiğini ifade eden Özen,  “Ama Başkan Şahin bölgenin imar planlarının Turizm Bakanlığı tarafından iptal edildiğinin ve ondan dolayıdır ki, alanla ilgili kısa vadeli bir şey yapma şanslarının olmadığını ifade etmişti. Sözleşmesi fesih edilmesine rağmen, 2 yıldır işgalci pozisyonda olan kişilere tekrar alanın verilmesi için bir taraftan belediyenin hukuk servisini, bir taraftan bürokratlar çalıştırılıyor. Hani ne oldu? Belediyeye gelince Turizm Bakanlığı imar planları engel var ama alanın aynı kişilere tekrar verilmesine gelince bahane yok.   Oysaki süresi bitmiş. Boşalt demen gerekirken, o alanın tekrar aynı yapıya belirmesi için zemin oluşturulmaya çalışılıyor.

 

İYİ PARTİ AKSU MECLİS ÜYESİ YUNUS AKPINAR

Aksu’nun menfaati için gerekli her türlü çalışmaya destek olacaklarının altını çizen İYİ Parti Aksu Belediye Meclis Üyesi Yunus Akpınar, “Bireysel çıkar ve menfaatlerin oluştuğu adımlarda yer almayacağım. 1 yıl boyunca belediye meclisinin çalışmalarına parti olarak her türlü olumlu katkıda bulunduk. Başkan Halil Şahin’de bunu defalarca dile getirdi. Ama olağanüstü toplantıya konu olan Orion Pazar’da Aksu’nun menfaatine yönelik hiç bir şey yok. O yüzden bu şekliyle hiçbir desteğimiz olmayacak. Belediyemizin Orion Çarşısı’nın işletimini kendisinin yapması ve gelirlerinin belediyemize kalmasını istiyoruz. Kişilere verilmesini istemiyoruz’ dedi.

HER ŞEY YASAL ÇERÇEVEDE OLMALI

DSP Aksu ve Büyükşehir Meclis Üyesi Mehmet Akif Ordu, “Duruşumuz belli. Yasal olmayan her şeye karşıyız. Belediyeye gelir kapısı yaratmak istiyorlarsa, yasal çerçeveye soksunlar, onay veririz” dedi.

ŞEFFAFLIKTAN YANAYIZ

Geçen hafta Aksu Belediyesi’nde Başkan Halil Şahin başkanlığında gerçekleşen olağanüstü Orion Pazar toplantısına DSP Aksu ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mehmet Akif Ordu’da tepki gösterdi. Yasal olarak gerçekleşmeyen her şeye karşı olduklarının altını çizen Ordu, “Açıkçası birilerine peşkeş çekilmesine karşıyız. Bu yerler kamu malıdır. Bu yerleri birilerine peşkeş çekmesinler. Şeffaf bir şekilde süreç nasıl işliyorsa kamuoyunu bilgilendirerek, yasal zemine oturtsunlar” diye konuştu. 

BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

Belediye yöneticilerinin yapacakları her şeyi hukuk ve yasal çerçevede yapmaları gerektiğini Savunan DSP Meclis Üyesi Mehmet Akif Ordu, “Bizim kimseyle problemimiz yok. Aksu yararına yapılacak her şeyin altına elimizi koyarız. Yasal çerçevede gelir kapısı sağlayacak her türlü imkânlara desteğimizi veririz. Burası Muz Cumhuriyeti’yse, adalet, hukuk, kanun gözetmeyeceklerse, bize söylesinler, ona göre adım atılır. Ama bu ülkede bir adalet hak ve hukuk var. Bu yasalar niye yapılmış? Kişiye göre farklı mı? Sen iktidardasın diye yasal olmayan bir şeyi yapacaksın, köydeki garibanın birine gelince de, hemen tepesine çökeceksin. Böyle bir şey olmamalı” dedi. 

                                            

MHP GRUP SÖZCÜSÜ ALİ BİLGE ALPAY 

Bu güne kadar gelişen olaylarla ilgili ne kendisinin nede grubunun haberdar edildiğinin altını çizen MHP Aksu Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Grup Sözcüsü Ali Bilge Alpay, “Kanunlar ve yasaların karşısında kimse duramaz. Orayla ilgili iki ayrı mahkeme kararının olduğunu biliyorum. Bu kararların uygulanması lazım. Şeriattın kestiği parmak acımaz. Şeriat ne demiş. Mevcut alan yasal değil. Ve yasal olmadığıyla ilgili karar vermiş” diye konuştu.  MHP’li Sözcü Alpay, Belediye’nin bir kamu kuruluşu olduğunu ve kamu menfaatlerini gözeten çalışmalar içerisine girmekle mükellef olduğuna vurgu yaptı. 

Son Güncelleme: 18.05.2020 13:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.