Kaleiçi çalıştayı toplanıyor

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne yolculuğunun ele alınacağı çalıştaya ilgili tüm tarafları davet ederek, "Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alması, evleri, sokakları ve hikayeleriyle dünyayla buluşma olanağı sağlayacak. 5 ay değil 12 ay turizm yapabilmemizin kapılarını aralayacak" dedi.

Kaleiçi çalıştayı toplanıyor

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne yolculuğunun ele alınacağı çalıştaya ilgili tüm tarafları davet ederek, "Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alması, evleri, sokakları ve hikayeleriyle dünyayla buluşma olanağı sağlayacak. 5 ay değil 12 ay turizm yapabilmemizin kapılarını aralayacak" dedi.

13 Aralık 2016 Salı 11:48
Kaleiçi çalıştayı toplanıyor
Muratpaşa Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Kaleiçi Old Town Festivali'yle 'Kaleiçi Çalıştayı', 17 Aralık Cumartesi 10.00-18.00 saatleri arasında, Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde toplanıyor. Akademisyenler, mimarlar, sivil toplum örgütü başkanları, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) uzmanları ve Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel'in konuşmacı olarak katılacağı çalıştayda, Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne yolculuğunu değerlendirilecek.

ANTALYA'NIN GÖZBEBEĞİ
Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kaleiçi'nin Pagan döneminden Roma, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet'in ilk yılları ve günümüze kesintisiz bir yaşamın sürdüğü, insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleriyle kent tarihini bugüne taşıyan Antalya'nın en önemli kültür varlığı olduğuna dikkat çekti.

DÜNYA İLE BULUŞACAK
Kaleiçi'nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilen 127 anıtsal, 473 sivil mimarlık örneği yapı ve 93 korunacak bahçe bulunduğuna işaret eden Başkan Uysal, “Kaleiçi'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alması, onun evleri, sokakları ve hikayeleriyle dünyayla buluşma olanağı sağlayacak. 5 ay değil 12 ay turizm yapabilmemizin kapılarını aralayacak" dedi.

MURATPAŞA'NIN KALEİÇİ ÇALIŞMALARI
Başkan Uysal, Kaleiçi'ni, ITB Berlin Fuarı başta olmak üzere dünyanın sayılı turizm fuarlarına taşıdıklarını, EXPO 2016 Antalya'ya 'Kaleiçi Evi' konseptiyle katıldıklarını ve Kaleiçi'nin en kapsamlı festivalini hayata geçirdiklerini kaydetti. Başkan Uysal, “Yivli Minare Camii'nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne kabulünün ardından gerçekleştirilecek bu çalıştay aynı zamanda bugüne kadar yaptıklarımızın bir muhasebesi olacak ve geleceğe ilişkin bir harita ortaya koyacak" diye konuştu.

KONULAR VE KONUŞMACILAR
Muratpaşa Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek çalıştay, Başkan Ümit Uysal'ın açılış konuşması ve Savaş Güvezne'nin sunumuyla başlayacak ve 4 oturum şeklinde gerçekleştirilecek.
Birinci oturumda 'UNESCO ve Alan Yönetimi' kavramları ÇEKÜL Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Namık Kemal Döleneken ve ÇEKÜL Akademi Eğitmeni Yaşagül Ekinci'nin dünya ve Türkiye'den vereceği örneklerle ele alınacak.
İkinci oturumunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Feridun Uyar, mimar Osman Aydın ve mimar Bülent Baykal, 'Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu'nu değerlendirecek. Üçüncü oturumda ise Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, İstanbul Üniversitesi'nden Doç. Dr. Pelin Giritlioğlu, 'Koruma Politikaları ve Alan Yönetimi' başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

Dördüncü oturumda da Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, sanat tarihçisi öğretim görevlisi Ebru Nalan Sülün ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Berber, 'koruma politikaları' bağlamında kültür, sanat, somut olmayan kültürel miras ve turizm kavramları üzerine konuşacak.
Çalıştay, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Burhan Varkıvanç'ın yapacağı değerlendirmenin ardından soru-cevap bölümüyle sona erecek. Prof. Dr. Varkıvanç, çalıştayın moderasyonunu da üstlenecek.
Son Güncelleme: 13.12.2016 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.