Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya'da toplandı

AVRUPALI Türk Parlamenter Birliği'nin (UETD) Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği çalıştaya katılan Belediye Başkanı Menderes Türel, yurt dışındaki lobi faaliyetlerinin önemine işaret ederek, bu faaliyetlerin bir devlet politikasına dönüşmesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya'da toplandı

AVRUPALI Türk Parlamenter Birliği'nin (UETD) Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği çalıştaya katılan Belediye Başkanı Menderes Türel, yurt dışındaki lobi faaliyetlerinin önemine işaret ederek, bu faaliyetlerin bir devlet politikasına dönüşmesinin zorunluluk olduğunu söyledi.

16 Şubat 2018 Cuma 14:55
Avrupa Türk Parlamenter Birliği Antalya'da toplandı

Kısa adı UETD (Union of European Turkish Democrats) olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Belek Spice Otel'de bölgesel çalıştay düzenledi. Programın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye'nin en önemli konulardan bir tanesi olan lobicilik faaliyetiyle ilgili güzel ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Çalıştayın tüm lobicilik faaliyetlerinin daha da gelişmesi konusunda ufuk açacağına inandığını belirten Türel, "2004 yılında kurulan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin, Avrupa'da lobicilik faaliyeti yürütmesinin önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Bugüne kadar ülkemizin bir lobi ve tanıtım politikası olması gerektiği birçok platformda dile getiriliyordu ama ne yazık ki istenilen seviyede bir faaliyet yapmakta güçlük çekiyorduk. Lobicilik bir ülkenin gelişmesi konusunda uluslararası arenadaki haklılığını anlatması hususunda son derece önemli bir ihtiyaçtır" diye konuştu.

'DEVLET POLİTİKASINA DÖNÜŞMESİ ZORUNLULUK'

Lobi faaliyetlerinin bir devlet politikasına dönüşmesinin zorunluluk olduğuna vurgu yapan Türel, şunları söyledi:

"Osmanlı'dan bu yana bir mesafe kat edemediğimiz bu faaliyetlerin Sayın Cumhurbaşkanımızın teşviki ve sizlerin güzel gayretleri ile güzel noktalara taşınıyor olması son derece anlamlıdır. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak yaptığınız çalışmaların faydası ilerleyen yıllarda çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Avrupa'da yaşayan Türklerin yaşadıkları ülkenin yönetim kademelerinde yer alması ve bu sayıların çoğalması da büyük önem arz ediyor. Tabi ki bu çalışmaların esasen ciddi bir kabul görme ihtiyacı da söz konusudur. Ancak bazen üstat Necip Fazıl'ın dediği gibi öz yurdunda garip öz vatanında parya olanlar da çıkıyor."

ÇOK DAHA DONANIMLI VE CESUR OLMAYILIZ

Yurtdışında yaşayan Türklerin lobi faaliyetleri konusunda daha iyiye gitmesi gerekliliğine işaret eden Başkan Menderes Türel, “Burada Avrupalı Türk Demokratlar Birliği gibi kuruluşlarımıza önemli görevler düşüyor. Çünkü işimiz zor. Görüyorsunuz yedi düvele karşı hak için hukuk için, adalet için verdiğimiz bu kutlu ve asil davamız karşısında daima bizi yalnız bırakmaya gayret eden bir güruhun varlığını zaten biliyoruz. Alçak hain ve bir o kadar da fütursuzca yurtdışında lobi faaliyetleri yapmaya çalışan FETÖ üyelerine karşı çok daha donanımlı, çok daha cesur her yerde Türkiye yanlısı bir faaliyet içinde olmalıyız" ifadelerini kullandı.

ÜÇ GÜN SÜRECEK

Açılış konuşmalarının ardından çalıştayın ilk gününde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, 'Anadolu'dan Avrupa'ya Kültür ve Medeniyet Tasavvurumuz' başlıklı sunum yaptı. Ayrıca, Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu 'Teşkilat Adabı ve Liderlik', Cumhurbaşkanlığı Dış ilişkiler Başkanı Ayşe Sözen Usluer 'Türkiye'nin Dış Siyaseti ve Türkiye-AB İlişkileri', UETD Genel Başkanı Zafer Sarıkaya da 'Sivil Toplum-Siyaset Ekseninde Avrupa'nın Geleceği ve UETD' başlıklarında konuşmalar gerçekleştirdi. Çalıştayın ikinci günü 17 Şubat Cumartesi ise Ak Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcısı Meryem Göka 'Göç ve Mülteciler Çerçevesinde Türkiye', YTB Başkanı Mehmet Köse 'Dünya Diaspora Örnekleminde Türkiye Modeli', Ak Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, 'Avrupa Türkleri ve Diaspora' konularını ele alacak.

UETD NEDİR?

UETD, Avrupa'da yaşayan Türk yurttaşlarının, 2004 yılında dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvikiyle kurduğu Köln merkezli kurulan bir sivil toplum kuruluşudur. Avrupalı Türklerin siyasal, sosyal ve kültürel gelişimini sağlayarak, bulundukları ülkelerdeki etkinliklerini artırmak amacıyla kurulan UETD, düşünce olarak Türkiye yanlısı bir lobi örgütü olarak faaliyet gösteriyor. UETD, Avrupa'da Türklerin ve Türkiye'nin çıkarı yararına çalışmalar yapıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.