Aksu'nun ilk yerleşim yeri: MANDIRLAR

İşte Bizim Mahalle köşemizin bu haftaki konuğu; tarihi ve hikayesi bakımından ilginç olan Mandırlar Mahallesi. Muhtar Recep Yoylu’nun anlattığı’na göre, mahallenin geçmişi 1910 yılına dayanıyor. Korkuteli’den gelen bir grup yörük tarafından kurulan Mahalle, Aksu’nun bilinen ilk mahallesi olma özelliği taşıyor.

Aksu'nun ilk yerleşim yeri: MANDIRLAR

İşte Bizim Mahalle köşemizin bu haftaki konuğu; tarihi ve hikayesi bakımından ilginç olan Mandırlar Mahallesi. Muhtar Recep Yoylu’nun anlattığı’na göre, mahallenin geçmişi 1910 yılına dayanıyor. Korkuteli’den gelen bir grup yörük tarafından kurulan Mahalle, Aksu’nun bilinen ilk mahallesi olma özelliği taşıyor.

15 Mayıs 2017 Pazartesi 12:56
Aksu'nun ilk yerleşim yeri: MANDIRLAR

Bu kadar tarihi bir geçmişe sahip olan Mandırlar Mahallesi, son yıllardaki değişimi büyük hasarla atlatmış. 2B olarak bilinen arazi borçlanması nedeni ile mahallelinin arsalarının yüzde 50’si yabancılara satılmış. Muhtar Recep Yoylu buna ragmen, “İmar geçerse arsaların yeni sahiplerini tanıyabileceğiz” diyor.


Muhtarım, Mandırlar Mahallesi, özellikle kuruluş hikayesi bakımından çok özel bir yer. Mandırlar’ın geçmişi hakkında bilgi verir misiniz?

Mandırlar 1910’lu yıllarda Korkuteli’nden gelip yerleşen aileler tarafından kurulmuş. İlk başta birkaç haneden oluşuyormuş. Daha sonra Isparta Senirkent Akkeçili köyündeki yörükler, kışın buraya gelmişler ve onlar da yerleşmiş. Kışın zor koşullarında hayvanlarını korumak için gelmişler. Senirkent’ten gelen ailelerin bir kısmı buraya tamamen yerleşmiş. Bir kısmı da geri dönmüş. Daha sonra Akşehir’den aileler gelip yerleşmişler. Aksu civarındaki ilk muhtarlık, Mandırlar Mahallesi’nde kurulmuş. Yıllar önce bölgedeki tek okul Mandırlar’da varmış ve etraf mahallelerdeki çocuklar okumak için buraya gelirmiş.

 

Mahallenin tarihi Osmanlılar zamanına kadar dayanınca, çok eski hikayeler de vardır mutlaka. Bildiğiniz en eski hikayeler nelerdir?

Buradaki eski tapularda Mandırlar Tapulaması olarak geçer. 1. Dünya Savaşı zamanında, dedelerimizin develeri, cephelere silah ve mühimmat taşımış. Çünkü yörüklerin nakliye araçları develermiş ve devlet dedelerimizin develeri ile cepheden cepheye cephane taşımış. Dedelerimiz askere gidince 15 yıl geri gelmemiş. Bir kısmı hiç gelmemiş, bazıları da 15 yıl sonra dönebilmiş.

 

Mandırlar ismi nereden geliyor?

Bu mahalleye ilk olarak ‘Mandıralar’ ismi verilmiş. Buraya  gelen ilk insanlar hayvancılıkla uğraştığı için Mandıra sahibi olmuşlar. Mandıralar ismi zamanla Mandırlar olarak değişmiş.

 

Mahallenin nüfusu kaç, yaş aralığı nedir?

Mahallenin nüfusu 1245. 350 civarında hane var. Nüfus yoğunluğunu orta yaş ve genç nesil grubu oluşturuyor. Mahallede 160 öğrencimiz var ve Çalkaya 75. Yıl Cumhuryet İlkokulu’na gidiyor. Mahallemize okul yapılmasını istiyoruz, bunun için İçişleri Bakanlığı ile görüştük ve inceleniyor. Şu anda muhtarlığın ve parkın olduğu yer 6 dönümden fazla ve buraya 12 derslikli okul yapılmasını istiyoruz. Lise çağına gelen gençler, Aksu ve Antalya’daki okullara gitmek zorunda kalıyor.

Mandırlar sahil ile kırsal kesimin tam ortasında kalıyor. Vatandaşımızın büyük bölümü çiftçilikle uğraşıyor. Seraları var. Ancak turizmin çeşitli kollarında çalışanlar da var.


 

Mahallenin sorunları neler?

Mahallenin en büyük sorunu imar. Arazilerin büyük bölümü Tarım Görüşü’nden geçti. Kalan kısımlar için bir Tarım Görüşü daha düzenlenecek. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi’nin 1/25 binlik planın içine dahil olursa imar sorunu daha çabuk çözülecek. Aksi takdirde bekleme süremiz biraz daha uzayacak.

Şehir içi ulaşım ile ilgili sorunumuz var. Vatandaşımız buradan her saat otobüsün geçmesini bekliyor. Saatlerce bekledikten sonra otostop yaparak yolculuk yapan vatandaşlarımız var. UKOME gelip inceleme yaptı ancak henüz bir çözüm bulunamadı. Karaçalı’dan gelip Mandırlar’dan dönüp Hacıaliler’e giden bir otobüs var. Ancak Güzelyurt tarafına giden bir hat yok. Bu konunun çözümü ile ilgili bekleyişimizi sürüyor. Mahallemiz biraz dağınık ve otobüs her tarafa giremiyor. 527 ve 527A levhalı otobüsün Altıntaş tarafına kadar gitmesini istiyoruz.

Asfalt sorunumuz var ve bunu Aksu Belediyesi’ne bildirdik. Bununla ilgili ihale yapılmış. Kısa sürede yapılmasını bekliyoruz.

İmar sorunu olduğu için çocuğunu evlendirecek olan aileler ev yapamıyor, yapan kaçak yapıyor ve şikayet olursa yıkmak zorunda kalıyor. Bazı aileler garaj olarak kullandığı yeri eve çevirip sorununu çözmeye çalışıyor ancak kiraya çıkmak zorunda olanlar da var.

 

Tarım dışında hayvancılık ile uğraşan mahalleli var mı?

Hayvancılık bitme noktasına geldi. Kurbanlık besleyen çok az sayıda aile var. Herkes seracılığa yöneldi.

 

Çiftçilikle uğraşan halk, hangi ürünlere ağırlık veriyor?

Burada domates, biber, salatalık, kavun, karpuz, marul gibi ürünler yetişiyor. Az miktarda çilek de yetişiyor. Bunların önemli bir bölümü ihracatta kullanılıyor.

Meyve olarak narenciye ve nar ön planda.

 

Çiftçiler genelde fiyatlardan şikayetçi. Mandırlar çiftçisinde durum nedir?

Bu yıl çiftçi zor bir dönem geçirdi. Kış mevsimi uzun ve çok yağışlı geçtiği için hasat mevsimi gecikti. Ürün azken fiyatlar yüksekti, ardından bütün ürünler birden piyasaya sürülünce fiyatlar düştü. Dengesiz bir kazanç oldu.

 

Yaz aylarında nüfus artıyor mu, azalıyor mu?

Yazın sıcaktan kaçanlar yaylaya çıkıyor ve nüfus azalıyor. Korkuteli, Isparta, Eğirdir, Senirkent’e giden mahalle sakinlerimiz var.


 

2B sorunları yaşanırken Mandırlar ismini çok duydu kamuoyu. 2B olayları mahallenizi nasıl etkiledi?

2B arazileri nedeni ile yoğun bir ödeme sıkıntısı yaşanıyor. 2 yıl daha ödenecek bu paralar. Parasını ödeyemeyen insanlar arazilerini satmak zorunda kaldı. Mandırlar Mahallesi’ndeki arazilerin yaklaşık yüzde 50’si bu borçlar nedeni ile yabancılara satıldı. Hacıaliler daha fazla. Yüzde 70’lere varıyor orada bu oran. Ödemesini yapamayan, mecburen arazisinin bir kısmını kurtarabilmek için satmak zorunda kaldı. Yer alanların kim olduğunu bilmiyoruz. İmar geçerse yeni komşularımızı tanıyacağız. Bizim burada tarlanın değeri 25-30 Bin TL iken 80-90 Bin TL rayiç bedel çıkarıldı. Rayiç bedeller düşürülseydi, gerçek değerinde bedel belirlenseydi kimse arazisini satmazdı. O zamanlar çok tepki gösterildi ancak sonuç alınamadı. Bunun sonucunda da arazi satışları kaçınılmaz oldu.

Son Güncelleme: 15.05.2017 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.