Aksu Meclisi’nde Orion Pazar gerginliği

Aksu Belediye Meclisi’nin Haziran ayı oturumuna Orion Pazar gerginliği damgasını vurdu. DSP’nin Aksu Belediye Meclis Üyesi Mustafa Poyraz, gündem dışı söz alarak, Kemerağzı’nda kurulan ve silahların konuşulduğu Orion Pazar yeriyle ilgili mahkeme kararı ve bu karardan sonrası, Aksu Belediyesi yetkililerinin yüklenici firmayla olan sözleşmeyi tek taraflı iptal etmesine rağmen, hala neden boşaltılmadığını sorması, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in gerilmesine neden oldu.

Aksu Meclisi’nde Orion Pazar gerginliği

Aksu Belediye Meclisi’nin Haziran ayı oturumuna Orion Pazar gerginliği damgasını vurdu. DSP’nin Aksu Belediye Meclis Üyesi Mustafa Poyraz, gündem dışı söz alarak, Kemerağzı’nda kurulan ve silahların konuşulduğu Orion Pazar yeriyle ilgili mahkeme kararı ve bu karardan sonrası, Aksu Belediyesi yetkililerinin yüklenici firmayla olan sözleşmeyi tek taraflı iptal etmesine rağmen, hala neden boşaltılmadığını sorması, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in gerilmesine neden oldu.

01 Haziran 2019 Cumartesi 16:15
Aksu Meclisi’nde Orion Pazar gerginliği

Aksu Belediye Meclisi Haziran Ayı oturumu gerçekleştirildi. Oturumda gündem dışı söz alan DSP’nin Aksu Belediye Meclis Üyesi Mustafa Poyraz’ın, Antalya 2’inci İdare Mahkemesi ve 13’üncü Danıştay Mahkemesi’nin verdiği karar sonrası, Aksu Belediyesi tarafından sözleşmesi fesih edilen, tartışmaların odağındaki Orion Pazar ile ilgili, sorduğu haklı sorular, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’i sinirlendirmeye neden oldu.  Halil Şahin’in, “Mevcut alanda bir hukuk sürecinin devam ediyor” açıklaması üzerine Poyraz’ın, “Maalesef o alanda hukuk süreci bitti” şeklindeki yanıtına, Şahin, “Sözümü kesme, sana söz hakkı vermedim” diye sert çıkış yapması tansiyonun artmasına neden oldu.

15 gün içerisinde boşaltılması gerekirken 13 ay geçti

Poyraz, “Antalya 2’inci İdare Mahkemesinin 20. 09. 2017 tarihinde, ihale ve ihalenin dayağı olan encümen kararının iptaline yönelik verdiği karardan 5 ay sonra, yani 12.02.2018 tarihinde yine sizin imzanızın bulunduğu o Pazar yeriyle ilgili, Antalya 2’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği kararı dayanak göstererek sözleşmenin tek taraflı fesih edildiğine dair, o Pazar yerini kiralayanlara,  gönderdiğiniz bir bilgilendirme yazısı mevcut.  Gönderdiğiniz bu yazıda taşınmazın en geç 15 gün içerisinde tahliye edilerek belediyeye teslim edilmesi gerektiği ifade edilmiş. Maalesef bu yazışmanın üzerinden 13 ay geçmesine rağmen hala o Pazar yeri yerinde, uygulamakla yükümlü olduğunuz yasaları uygulamadığınız görülmektedir” dedi.

Poyraz: Suç işlediğinizin farkında mısınız?

“Yüce Türk yargısının verdiği kararlar sizler tarafından neden uygulanmıyor?” şeklinde bir soruyla konuşmasına devam DSP Aksu Belediye Meclis Üyesi Mustafa Poyraz, “Sayın Başkan… Değerli meclis üyeleri ve saygıdeğer halkımızın önünde size sormak isterim. Eminim bu salonda ve salon dışında kime sorarsanız sorun, yargının verdiği kararlar uygulanır ve uygulanmaması halinde de suç işlenmiş olur. Sizler yargı kararını uygulamamakla suç işlediğinizin farkında mısınız?  Ayrıca deminde belirttiğim gibi, siz Aksu Belediyesi olarak firmayla olan sözleşmenizi tek taraflı fesih ettiniz. Madem, yargının verdiği kararın sizde bir karşılığı yoksa, neden sözleşmeyi fesih ettiniz?” dedi.

Aldığımız bir karar var, geri adım atamayız 

Poyraz’ın bu açıklamalarına yanıt veren Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, “Bizim ilk başta okul alanı olmayan bir yer vardı. Pazaryerine çevirdik. Burada bir talep vardı. Talep doğrultusunda verilebilir miydi, verilemez miydi, biz de belediyenin atıl olan kullanılmayan yerleriyle ilgili kiraya verilebilir kararı oluştu. 3 yıl süreyle de 1 milyon TL’ye anlaşılmıştır. 3. İhalede verilmiştir. Süreç böyle başladı. Süreç devam ediyor. Bir yerde yerel mahkeme bir karar verdi. Üstü var, itirazı var. Nihayetinde bu süreç devam ediyor. Alınan bir karar niye uygulandı, niye uygulanmadı. Ben hukukçu değilim hukuk servisi var belediyemizin. Anladığım kadarıyla Mustafa Poyraz kardeşimiz hukukçu kadar bir birikimi var. En çok ona faydası olmuş bu sürecin. Bayağı bir mesafe almış. Detaylı olarak bu işin hukuki kararını vermen mümkün değil, ama orada bir gelişme olmuş. Hukukun verdiği kadar dışında kimsenin bir şey yapma şansı yok. Biz de belediye olarak bir adım attığımız zaman, geriye adım atmamız mümkün değil. Hukukun uygulanmasının nasıl bir süreç devam edeceğiyle ilgili zaten hukuk servisimiz var, imar servisimiz var. Arkadaşlarla oturup bu süreci değerlendirerek gidiyoruz” diye konuştu.

Saldırıdan İYİ Partili Özen’de nasibini aldı

Bunun üzerine DSP’nin Meclis üyesi Mustafa Poyraz, mevcut alanla ilgili hukuk sürecinin bittiğini hatırlatması üzerine, Başkan Şahin, oldukça gerilerek, “Sözümü kesme. Sana söz hakkı vermedim” şeklinde bir çıkış sergiledi. Şahin bu çıkışı mecliste gergin anların oluşmasına neden oldu. Daha sonra söze giren İYİ Parti’nin Aksu Belediye Meclis üyesi ve aynı zamanda grup sözcüsü olan Ramazan Özen, “Sayın Başkan, madem böyle bir anlaşmazlık var. Siz hukuk servisine konuyla ilgili talimat verin. Gerekli açıklamaları yapsın” şeklinde bir öneri sundu. Özen’in bu önerisine de sinirlenerek yanıt veren Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, “Ramazan, ben sana söz vermedim. Ben hukuk servisiyle ilgili zaten sürecin takip edildiğini söyledim. Onun söylediklerini başka türlü söylemene gerek yok. Bu konuda hukuk servisi o süreci takip ediyor” şeklinde

Son Güncelleme: 03.06.2019 13:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan 2019-06-02 11:07:33

Sayın başkan kundu da kaç kişi kilit vurdu dükkana kaç kişi battı orion yüzünden. Allah bu batan insanların hakkını size bırakmasın inşAllah. Ve orionun sahipleri ne de

Avatar
Adalet 2019-07-29 20:48:56

Ne zaman yıkılacak onu söyleyin

Avatar
Güven 2019-08-03 15:39:39

Çevre esnafına verdiği zarar yetmiyor mu? Bu nasıl vurdum duymazlıktır. Allah hakkımızı size ne bu dünyada en de öteki dünyaya bırakmasın

Avatar
Adalet 2019-10-08 12:41:26

Adaleysizliğin kol gezdiği haksız kazanç elde edilen turizm kaderiyle oynanan böyle bir yer varken nasıl olurdq devletimiz buna susar diyicek bir şey bulamıyorum