Zeki Koyun: Mega projelerle geleceğiz

AK Parti’nin Aksu Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Koyun, Aksu için çantasında çok büyük mega projeler olduğunun altını çizerek, “Ben proje adamıyım. Toplumun tüm katmamalarıyla bir araya gelerek,  5 yıl boyunca Aksu’ya altın çağını yaşatacağız” dedi.

Zeki Koyun: Mega projelerle geleceğiz

AK Parti’nin Aksu Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Koyun, Aksu için çantasında çok büyük mega projeler olduğunun altını çizerek, “Ben proje adamıyım. Toplumun tüm katmamalarıyla bir araya gelerek,  5 yıl boyunca Aksu’ya altın çağını yaşatacağız” dedi.

22 Kasım 2018 Perşembe 12:52
Zeki Koyun: Mega projelerle geleceğiz

Aksulular olarak başaracağız

AK Parti Aksu Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Koyun, Aksu’ya dair çok büyük hayallerinin olduğuna vurgu yaparak, Partisi tarafından görev verilmesi halinde, yapacağı mega çalışmalarla Aksulu vatandaşların gönlünde taht kuracağını ifade etti. Koyun, “Planlarımız hazır, projelerimiz hazır. Aksu’muza, Aksululara hizmet için hazırım. Elimizdeki zenginliklerin farkındayım. Yeter ki işlemesini bilin. Biz tüm Aksulular olarak bunu başaracağız. ” diye konuştu.

Bakanlıkların kapısında

Başkanlığı döneminde Aksu’ya altın çağını yaşatacağını ifade eden AK Parti Aksu Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Koyun, “Çantamızda çok büyük projeler var. Yeter ki görev verilsin, halkımızda bize teveccüh etsin. 35 mahalle muhtarı ve temsilcilerini bir araya getirerek mahalle odaklı çalışma yapacağız. Sorunları yerinde tespit edeceğiz. Aksu’yu yaşanabilir ve cazibe merkezi haline getirmek için gerekirse gece gündüz bakanlıkların kapısında yatacağız” dedi.

PROJE İNSANIYIM

Öncelikle aday adaylığınız hayırlı olsun. Neden aday adaylığı başvurusunda bulundunuz?

Biliyorsunuz 2014 yılında AK Parti’den aday adayıydım. Tek çıkış noktamız Aksu’ya bir katkı sağlayıp daha ileri götürmek. Yaptığım işlerden de belli olur zaten. İlk iş merkezini yaptım, ilk sitesini yaptım. Aksulu’yum. Aksu’nun yaşanabilir, çağdaş ve güzel bir şehir olmasını istiyorum. Coğrafi olarak Aksu kolay bir yer değil. 30-40 yıllık sorunları var, bunların çözümleri ile ilgili hayallerimiz oldu. Gerçeğe dönüştürmek için projeler gerçekleştirdik ve aday adayı olduk.

Nedir bu hayalleriniz ve hedefleriniz?

Aksu coğrafi yapısı itibariyle zor bir bölge ortasından D-400 karayolu geçiyor. Beş belediyenin oluşması ile oluşan bir ilçe. Birçok imarla ilgili sorunları var. Bir şehrin çözülmesi gereken ilk sorunu imar, imar olmayınca yapılaşma olmuyor ve sorunlar üst üste geliyor. Kanalizasyon, sosyal alanlar, yaşanabilir güzel bir kent olması için imarının yapılması şart. Şimdiye kadar yapılanları küçümsemiyorum ama maalesef hep birikti, halı altına süpürüldü, mecburen yapılamadı birçok etken vardır muhakkak. Ama ben proje insanı olduğum için; planlı bir şekilde çalışılırsa, iyi araştırılırsa, doğru tespit edilirse, hedefe çok kolay ulaşılacağını düşünüyorum. İktidar ve büyükşehir de bir araya geldiği zaman daha kolay olması gerekir. Buna rağmen zorluklar oldu. İstediğimiz noktaya gelemedik. Kendi hayallerim var Aksu ile ilgili ekonomik, siyasi, ticari, kültürel, sosyal her yönden Aksu’nun daha iyi yerlerde olacağını düşünüyorum. Bundan dolayı aday adayı oldum ve bir dernek kurduk. Bu derneği çok daha önce hayal ettik. Tabiki, siyasetle asla alakası yok. AK-DER Aksu Kalkınma Derneği adı.

Siyasette, derneklerde, ticarette insanlar için bir araçtır. Araçları iyi kullanırsak çok çok iyi sonuç elde ederiz. Yok, eğer amaç edinirsek onlar bizi kullanır. Hedefe ulaşamayız, yıpranırız ve sorunlar üst üste gelir. Hizmet olarak Aksu’yu daha ileriye götürmek için zaten buna odaklanmışız. Proje odaklı yürüyeceğimiz için sıkıntı çekmeyeceğiz. Planlarımız hazır, projelerimiz hazır. Partimize hizmet için varız. AK Parti’nin Aksu’ya çok faydalı olacağına inanıyorum.

Başkan olduğunuz vakit Aksu’da ne değişecek?

Belki ilk etapta şöyle diyebilir insanlar, dışardan her şey güzel ama makama gelince farklı. Ben çok makamlarda idareci olarak görev yaptım. Biz AK Masa kurup vatandaşın işini çözeceğiz evvela. Biz sorunlardan ziyade sorunları çözmek istemeyen bürokrat, sistem, kişi neyse bizim uğraşımız bu olacak. Yoksa sorunların çözümü çok kolay. Bu AK Masa başkanın yüzde doksan işini kolaylaştıracak. Geriye kalan yüzde onluk bölümü de ekip halinde, proje üreten, belediye olacağız. AB fonlarından yararlanan projeler üreteceğiz. Türkiye’den sonra Dünya’ya açılacağız. Güzel projeleri Aksu’muza uygulayacağız.

İmar sorunu en büyük sorun. Bu sorunu çözmek için gerekirse Ankara’da çözene kadar kalacağız. Bu konuda ilerlemeler var. Macun, Atatürk Mahallesi, Altıntaş, Güzelyurt meclisten kanun çıktı, demek ki istenirse yapılabiliyor. Şimdi şehir planlaması yapacağız. Ne, nerede bilmiyoruz ki? Çay bahçemiz, sosyal donatı alanları, kültür merkezleri, aktivite alanları Aksu halkı bunları hak etmiyor mu? -Tabi ki hak ediyor. Bunun için kaynak diyeceksiniz. İnanın Türkiye’de kaynağı en kolay bulacak belediye Aksu Belediyesi bunu geldiğimiz zaman nasıl olacağını göreceksiniz.

Nasıl olacak bu bir örnek verebilir misiniz?

Dar gelirli ailelere konut mesela. Bakanlığın, belediyelerin konut üretmek için yer tahsisi yaptığı bir yönetmeliği var. Konut üretmek için yer tahsis edebiliyor. Cüzi bir rakam ödüyorsunuz belediyeye bu yer tahsis ediliyor. Belediye bunu hiçbir engel olmadan imarını yapıyor ve yapıya açıyor. 100 dönüm bir arazi aldınız yeri tespit ettiniz, bunun kaldı 60 dönümü, 30 dönümünü müteahhitte verirsiniz 30 dönümü size. Yarısını bana yap, yarısını kendine yap dersiniz yüklenici firmaya ve bunu en düşük kira bugün 500 TL, on yıl ödemeli 60 bin lira yapar. Dar gelirli Aksu’da oturan ailelere gelir sıralaması yapılarak kaç konut yapıyoruz 300. 300’üncü kişiye kadar bu imkânı vereceğiz. Belediyenin imkanı var. Devletin yerini halka sunacağız. Bu projeler bilinirse yapılır, bilmezseniz yapamazsınız. Tarla balıkçılığı mesela. Aksu’da iş arayan gençler için iş imkânı işte. Kundu ve Kemer ağzı bölgesinde böyle yapılacak yerler var. Bunların gerekli izinleri alınıp vatandaşa, iş olarak verilebilecek işler bunlar.

İnsan odaklı ve ekonomiye katkı sağlayacak projelerle halka katkı sağlayacağız. Ekonomiyi çözdüğünüz zaman diğer sorunlar zaten çözülüyor.

Mevcut belediye başkanı 41 proje ile yola çıkmıştı. İlk beş yıl için sizin kaç projeniz olacak?

İşin açığı AK-DER’i belediye ve kurumlara proje üreten bir dernek olarak düşündük ve yaptığımız çalışmalar sonucu 14 proje ürettik. Bu projede yol, park, kapalı Pazar bu türlü işler zaten belediyenin rutin işleri, bizim projelerimiz arasında bunlar yok. Bunlar sanki marifetmiş gibi zikretmeye gerek de yok. Bunları da zaten yapamıyorsan oraya oturmanın da bir mantığı yok. Bunu iş olarak göstererek ben bunu yaptım demenin de bence bir mantığı yok. Belediye isen yapmak zorundasın. Mega projelerinle yükselirsin.

Mega projelerinizi başlıklar altında alabilir miyiz?

 • Konut projesi
 • Tarla balıkçılığı
 • Sera
 • Kültür merkezi
 • Olimpik yüzme havuzu
 • Çay bahçesi
 • Soğuk hava deposu
 • Mesire alanı
 • Marina
 • Memur ve öğretmen evi
 • Otel projesi
 • Meslek Yüksek Okulu
 • İlkokul ve ortaokullar

Mahallelere yönelik çalışmalarınız olacak mı?

35 mahalle muhtarı ve temsilcilerini bir araya getirerek mahalle odaklı çalışma yapacağız. Karaöz’de eski belediye binasını yeniden faaliyete geçireceğiz. O bölgedeki vatandaş belediye ile ilgili işlemlerini orada yapacak. 112 ekibi kurmak ve itfaiye hizmeti yapmak istiyoruz. Orada yaşayan insanların ulaşabileceği sağlık ekibi mutlaka oluşturmalıyız ki orada yaşayan insanlar zor durumda kalmasın.

Ayrıca Karaöz bölgesi hayvancılığa müsait. Bu konuda teşvikler var. Biz o bölgeyi kalkındırmak için bakanlığın kapısında yatacağız.

Aksu’nun sorunlarına yönelik ajandanızda neler var?

Aksu dikdörtgen şeklinde Karaöz’e kadar uzanıyor. İlk etapta Karaöz’de ki bu sıkıntılardan başlayacağız. Örneğin Kundu bölgesi. 29 otel var ve işletmeler var. Sokak lambalarının yüzde doksanı yanmıyor. Köpekler istila etmiş. Dilenciler bir taraftan, inanın kaldırımda yürüyemiyorsunuz. Kundu’nun bu şekilde olmasından bir Aksulu olarak utandım. Aksu’nun dünyaya açılan kapısı burası, böyle bir durum olamaz.

Hükümet konağımız, kent meydanımız, çay bahçemiz bunların yeri hazır. Isparta’da yapay mesire alanları yapılıyor, Ankara’da yapay şelaleler var. Bizde bunların hepsinin doğalı var. Perge’ye bir düzenleme yapalım turistleri Aksu merkezde yürütelim, Aksu’ya katkısı olsun. Üniversitelerden yardım alalım, tarım, ticaret yüksekokulu açalım. Expo 2016 alanını işler hale gelmesi için elimizden geleni yapacağım.

Expo bir cazibe merkezi, Perge başlı başına bir cazibe merkezi, Kurşunluyu faaliyete geçirirsek bir cazibe merkezi. Aksu başlı başına cazibe merkezi sadece düzenleme yapacağız.

Adaylığınız açıklandı diyelim, sizin farkınız ne olacak, insanlar size niye oy vermeli?

Başka partilerden adaylığı kesinleşmiş arkadaşlarla mutlaka görüşeceğim. Ortak noktamız Aksu. Aksu için ne yapabiliriz onlarla konuşacağım, ondan sonra halka anlatacağım. Onlar Aksu için ne yapmak istiyor, biz ne yapmak istiyoruz! Seçimden sonra ben Belediye Başkanı olursam, parti kimliğimi çekmeceye bırakacağım beş yıllığına. Çünkü Belediye Başkanı herkesin başkanıdır.

Kundu ve Kemerağzı bölgesinden isterse bizim partimizde bir tane oy çıkmasın. Orası bizim dünyaya açılan kapımız. Orası ülkeye döviz kazandıran bir yer. Bunu nasıl görmezden geliriz. Bunu görmezden gelip, oraya hizmet götürmüyorsak, bence vatana ihanetle eş değerdir bu. Para, döviz gelmezse bu ülke nasıl kalkınacak.  Alt yapı, üst yapı sorunu bitirilmesi anlamında gereken gücümüzün yettiği neyse onu ortaya koyarak, daha farklı bir kent ve cazibe merkezine yakın bir kent görünümüne getireceğiz. 500 milyon TL proje ajandam da ve belediyenin kasasında tek kuruş çıkmayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kundulu 2018-11-22 16:10:58

Başkanım ayni vaatleri halil şahin de verdi ama daha asfalt atacak malzeme yok belediyede .kundu perişan bir halde .turizm bölgesine yakismiyacak manzara var