Konuşma yaparken defalarca elektrikler kesildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Alanya'dan sonra Manavgat Kültür Merkezi'nde sivil toplum örgütleri, muhtarlar, turizmciler ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantı sırasında üç kez elektrikler kesildi.

Konuşma yaparken defalarca elektrikler kesildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Alanya'dan sonra Manavgat Kültür Merkezi'nde sivil toplum örgütleri, muhtarlar, turizmciler ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantı sırasında üç kez elektrikler kesildi.

09 Haziran 2018 Cumartesi 19:05
Konuşma yaparken defalarca elektrikler kesildi

ELEKTRİKLER ÜÇ KEZ KESİLDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Alanya'dan sonra Manavgat Kültür Merkezi'nde sivil toplum örgütleri, muhtarlar, turizmciler ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği toplantı sırasında üç kez elektrikler kesildi. Kesintinin, aşırı sıcaklar nedeniyle ilçede klima kullanımındaki artıştan kaynaklandığı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, partisinin milletvekilleri ve belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Kemal Kılıçdaroğu, sorunları aşmanın birinci yolunun izlenen ekonomik politikanın değişmesi gerektiğini belirterek, "Yani beton ekonomisinden üretim ekonomisine geçmemiz lazım. Hangi partiden olursa olsun, şu gerçeği bütün vatandaşların bilmesi lazım; bir ülke üretemiyorsa sadece tüketici konumunda kalır. Çiftçi tarlada, sanayici fabrikada, sanatçı eserlerini, üniversite bilgi, otellerde hizmet üretilecek" dedi.

TARIM BAKANI'NA FRANSIZ NİŞANI

Tarımda Türkiye'nin kendi kendine yeten 7-8 ülkeden biriyken bugün nohuttan mercimeğe, pamuktan ayçiçeğine kadar 126 ülkeden tarım ürünü ithal etiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Hangi gerekçeyle ithal ediyoruz? Size bir sır vereyim. Bu ülkenin Tarım Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Tarım Bakanı, Fransa tarımına yaptığı katkılar nedeniyle Fransa'da şövalye nişanı aldı. Bu sırrı paylaşmayın. Ya arkadaş senin görevin tarım bakanlığı, sen Türkiye Cumhuriyeti'nin tarımına katkı yapmak zorundasın. Ama buyur, Fransız tarımına yaptığı katkı nedeniyle Fransa'da şövalye nişanı aldı. Ve bunu getirdi kendi tarım bakanlığının internet sitesine koydu, 'Ben Fransız tarımına yaptığım katkılar nedeniyle oradan ödül aldım' diye. İyi de Fransızlar sana niye bu ödülü veriyorlar? Sen buradaki çiftçiyi eziyorsun, oradaki çiftçiye parayı veriyorsun. Eğer Fransa'daki tarım bakanı Türk tarımına yaptığı katkılar nedeniyle ödül alsaydı, herhalde Fransa'ya sokmazlardı. Biz ne yaptık, bir daha seçtik. Bu anlayıştan Türkiye'nin kurtulması lazım. Eğer oy kullanacaksak kendi çıkarlarımızı koruyan siyasi partiye oy vereceğiz. Bakanlık koltuğunda bile olsa ona destek vermememiz gerekiyor. Milliyetçilik, milli olmak budur."

'TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDİYOR'

Her şeye zam geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Dış güçlerin oyunu, diyorlar; ne oyunu dış güçler yaptı mesela? 'Dolar' diyorlar ki 'yükseldi'. Hiçbirisi doğru değil. Neden? Dolar yerinde duruyor. Buyurun Fransa, İngiltere'ye, diğer ülkelere bakın dolar yerinde duruyor. Peki bizim ülkemizde niye bu hareketlilik var? Türk Lirası değer kaybediyor, kaybeden Türk Lirası. Dolayısıyla dolar yükseldi diye bir laf doğru bir laf değil. Bütün dünya kullanıyor. Peki bizde niye Türk Lirası değer kaybediyor, asıl bunun üzerinde durmamız lazım. Olayı doğru anlatmamız lazım millete. Eğer ekonomide her şeyi dolara bağladıysanız, Türk Lirası'nı ikinci sınıf bir para konumuna getirdiniz, kiralar dolarla, köprüden geçiş dolarla, ihaleler dolarla, alışveriş dolarla; Türk Lirası yok. Değer yok, güven yok Türk Lirası'na. Neden yok? Üretim ekonomisinden Türkiye koparıldığı için yok. Katma değeri yüksek ürün üretemediği için yok" diye konuştu.


'TURİZMİ GÜNAH SEKTÖRÜ GÖRÜRSENİZ BÜYÜTEMEZSİNİZ'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alanya ve Manavgat ilçelerindeki toplantılarının ardından kent merkezindeki Akra Hotel'de turizm sektörü, iş dünyası ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle bir araya geldi. Turizmde uzun bir süre geçmesine rağmen sorunların çözülemediği ve sektörün sorun yumağı içerisinde çabaladığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Bu sektörün büyümesi için elimizde her türlü imkan var. Uygarlıklar beşiği olan bir Türkiye'yi düşünün. O kadar zengin bir tarihi var ki, yeteri kadar dünyaya tanıtamıyoruz. Yurt dışında bizim tarihimizle ilgili hatta kitaplar yazıyorlar. Ve bilgiyle turizmi çoğu zaman yan yana getiremedik. Önce kendi ülkemizi tanıtma konusunda ciddi, kararlı ve tutarlı bir politika izlememiz gerekir. Ama bunu tek başına siyasilerin yapması mümkün değil, turizmcilerle işbirliğinde içinde yapacağız" dedi.

'BAKANLIK KALACAK MI KALMAYAYACAK MI BELLİ DEĞİL'

Siyaset kurumunun turizmin ne kadar önemli olduğuna inanması gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Turizmin Türkiye için de geleceğimiz için de çok önemli bir kurum olduğuna inanması lazım. Ekonomiye yaptığı katkıları görmesi lazım. Turizmi bir günah sektörü gibi görür ve o şekliyle yaklaşırsanız turizmi büyütemezsiniz. Karşılaştığımız acı tablolardan biri bu. Bir dönem bağımsız bir Turizm Bakanlığı vardı, hiç değilse turizmcinin dertlerini anlatabileceği bir yapıdaydı. Sonra bu Kültür Bakanlığı ile birleşti. Önümüzdeki günlerde bu bakanlık kalacak mı kalmayacak mı o da tartışmalı. Zengin uygarlıklara kaynaklık yapan bu coğrafyanın bütün dünyaya anlatılması gerekiyor" diye konuştu.

'TURİZMDE İMAJ SORUNU'

Turizmin tek başına Türkiye'nin pek çok sorununa, cari açık sorununa çözüm üretebileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, turizmin kan kaybettiği süreçte bu açığın daha da büyüdüğünü söyledi. Siyaset kurumunun yapması gereken en önemli şeyin Türkiye'nin imajını düzeltmek olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Şu anda önümüzdeki en ciddi sorun Türkiye'nin imajı. Gelişmiş herhangi bir ülkeye gidin Türkiye'nin imajı güven vermiyor. Kavganın, dövüşün olduğu, demokrasinin olmadığı, bir dikta yönetiminin olduğu şeklindeki algı bütün çağdaş demokrasilerde kurumlaşmıştır. Bu algının kalkması lazım. Algıyı kaldıracak olan da sizler değilsiniz, sizin şimdilik böyle bir gücünüz de yok, sandıktaki gücünüzü saymıyorum. Ama asıl Türkiye'nin imajıyla ilgili sorunu çözecek olan siyaset kurumunun kendisidir. Demokratik standartları yükselttiğiniz, kişileri can ve mal güvenliğini sağladığınızda turist elbette gelir. Zaten o zaman bizim özel propaganda yapmamıza gerek yok, anlatacak olan o turist. Ama imaj çok kötüyse ne yaparsanız yapın zaten o turist gelmeyecektir. Türkiye'nin imajını değiştirmek, hepimizin ortak görevidir. İmajı değiştirme konusunda bana göre 24 Haziran'da önünüzde bir fırsat var. Eğer bir cumhurbaşkanı adayı 'Ben 48 saat içinde OHAL'i kaldıracağım' diyorsa bu demokrasi adına atılmış çok önemli bir adımdır."

İÇKİ ELEŞTİRİSİ

İçki fiyatlarında yapılan artışları da eleştiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Elbette ki, turist buraya geldiğinde beslenecektir, içkisini alacaktır, ama siz içki fiyatlarına olağanüstü zam yaparsanız, adeta intikam alır gibi yaparsanız, otellerde kokteyl nasıl yapılacak diye, bunu otelde çalışacak görevliye öğretemezseniz, eğitimini vermezseniz, yasaklarsanız, hangi turizmden söz ediyorsunuz siz. Turist geliyor doğru, içki içecek. Sen içmeyebilirsin, otel sahibi de içmeyebilir, çalışan da içmeyebilir ama turist geliyor, içki içecek. Sanki saraya giden birisi içki içmiyor mu, içiyor. Devlet başkanları bir araya gelirler, otururlar kadeh kaldırırlar. Sen içmezsin ama öbür kişi içiyor, kendi kültüründe var. Eğer turist gelecekse, onun geleneklerine, göreneklerine, örfüne, adetine, beslenmesine saygı duyacaksın. Aksi halde ben dayatacağım, gel benim istediğim yemeği ye, istediğim içkiyi içeceksin diye. Niye gelsin kardeşim. Kolundan zorla tutup getirebilir miyiz turisti? O açıdan siyaset kurumunun bu konuda anlayışlı olması lazım. Turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu anlaması lazım."


CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU'NUN, ALANYA'DAN SONRA MANAVGAT KULTUR MERKEZI'NDE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI, MUHTARLAR, TURIZMCILER VE KANAAT ONDERLERIYLE BIRARAYA GELDI.(FOTO:IBRAHIM LALELI/MANAVGAT-DHA)


CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU'NUN, ALANYA'DAN SONRA MANAVGAT KULTUR MERKEZI'NDE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI, MUHTARLAR, TURIZMCILER VE KANAAT ONDERLERIYLE BIRARAYA GELDI.(FOTO:IBRAHIM LALELI/MANAVGAT-DHA)CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU'NUN, ALANYA'DAN SONRA MANAVGAT KULTUR MERKEZI'NDE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI, MUHTARLAR, TURIZMCILER VE KANAAT ONDERLERIYLE BIRARAYA GELDI.(FOTO:IBRAHIM LALELI/MANAVGAT-DHA)
  CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU'NUN, ALANYA'DAN SONRA MANAVGAT KULTUR MERKEZI'NDE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI, MUHTARLAR, TURIZMCILER VE KANAAT ONDERLERIYLE BIRARAYA GELDI. TOPLANTI SIRASINDA 3 KEZ ELEKTRIK KESILDI.(FOTO:IBRAHIM LALELI/MANAVGAT-DHA)


  CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU'NUN, ALANYA'DAN SONRA MANAVGAT KULTUR MERKEZI'NDE SIVIL TOPLUM ORGUTLERI, MUHTARLAR, TURIZMCILER VE KANAAT ONDERLERIYLE BIRARAYA GELDI. TOPLANTI SIRASINDA 3 KEZ ELEKTRIK KESILDI.(FOTO:IBRAHIM LALELI/MANAVGAT-DHA)

Son Güncelleme: 09.06.2018 19:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.