CHP 18. Olağanüstü Kurultay’ı başladı

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı, ATO Congresium’da gerçekleştiriliyor.

CHP 18. Olağanüstü Kurultay’ı başladı

CHP 18. Olağanüstü Kurultayı, ATO Congresium’da gerçekleştiriliyor.

05 Eylül 2014 Cuma 12:23
CHP 18. Olağanüstü Kurultay’ı başladı
CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, "Artık bu partide genel başkanın ne zaman istifa edeceği, çekileceği tartışılmayacak, tüzükte yazacak. Diyecek ki ilk iki seçimde partiyi birinci yapamazsan gidersin. Bu Sayın Kılıçdaroğlu için de, benim için de geçerli olacak" dedi.

CHP’nin ATO Congresium’da gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, “Bugüne taşıyanlar merhaba, merhaba selam olsun sana sarı saçlı mavi gözlü devrimci Mustafa Kemal Atatürk. Selam olsun sana, onun davasına inanıp Türkiye’yi demokrasiyle taçlandıran İsmet Paşa. Çukurova’nın portakallarını üreten nasırlı ellerine, Diyarbakır’ın karpuzunu üretenlere, Kızılırmak gibi akışkan CHP’ye selam olsun. Umut bir iddia, başlangıçtır. Umut inandırmaktır. Yaşama biçim vermektir umut. Umut geleceğe hazırlanmaktır. Umut varsa, zorluk, bahane yoktur. Umut varsa yapılması gereken işler, aşılması gereken engeller vardır. Bir sözün içinde yürek varsa, o yürekte bir alev varsa o alev vatan sevgisiyse, CHP’yse zorluk yoktur. Bahane yoktur. Engel yoktur. Yürüyeceğiz, gülerek yürüyeceğiz hep beraber. Bugün burada ülkemiz insanına en güzelini, en özgürünü vermek için buradayız. Bütün düğümleri çözmeye, gözyaşlarını silmeye, yarınlarımızı çaldırtmamaya, karanlığı esareti akılla, bilimle, hukukla boğmaya kararlı olduğumuzu duyurmak için buradayız. Ben genel başkan olduğumda CHP’nin Genel Merkezi’nin ışıkları sabaha kadar yanacak. Sesim akşamları Genel Merkezin önünü cenaze yeri değil, bayram yerine döndürmek için bu kürsüdeyim. 15 yaşındaki Berki’nin anasını meydanlarda yuhalatan o adamı oradan indirmek için buradayım. Askere giderken mezhebini sormayıp, askerde şehit olduğunda o şehit çocuğumuzun cemevindeki cenazesine katılmayan devlet erkanına hesap sormak için buradayım. Özgürlük diyenleri gazlatmamak, coplatmamak için buradayım" ifadelerini kullandı.

"IŞİD’İ KOMŞUMUZ YAPMAMAK İÇİN..."
İnce, "Zonguldak’ta, Kahramanmaraş’ta madencinin ölümü kaderdir dedirtmemek için buradayım. IŞİD gibi kafa kesen terör örgütünü komşumuz yapmamak için buradayım. Cumhurbaşkanını, Yüce Divan’ı göndermek için buradayım. Gençlerimize özgürlük şarkıları söyletmek için buradayım. Umut, ekmek, özgürlük demek için buradayım. Kapısını çaldığım büyük hasret için buradayım. Çocuklarımıza güneşin doğuşunu göstermek için buradayım" şeklinde konuştu.

"Diyarbakır’dan Trabzon’a bir köprü kuracağız" diyen İnce, "Kuvayı Milli’ye büyük usta Nazım’ın dediği gibi ’Karadeniz’e sesleneceğiz’. Halayı omuz omuza çekeceğiz. Horonda dik duracağız. Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak için, kara bulutların arasında kaybolmamak için, iktidar olmak için önce kendimiz olacağız. Önce devrimciliğimizi, önce sonsuzluğumuzu hatırlayacağız. Ben yola çıkarken büyük isimlerle çıkmadım. Büyük isimlerle ilgilenmiyorum. Bana büyük isimler değil, bana büyük davaya inanmış isimler lazım. Nasıl bir Türkiye istiyorsak, önce öyle bir CHP yapacağız. Demokrasi istiyorsak önce CHP’de demokrasiyi kuracağız, kurumsallaştıracağız. Bütün adaylıkları üyelerle, ön seçimle yapacağız. Kişilerin partisi değil, ilkelerin, tutarlılıkların partisi olacağız. Artık CHP’de umutsuzluk ‘düşman topla yenilir, para yoksa bulunur, ordu yoksa kurulur’ sözlerine terk edecek. Artık bu partide genel başkanın ne zaman istifa edeceği, çekileceği tartışılmayacak, tüzükte yazacak. Diyecek ki ilk iki seçimde partiyi birinci yapamazsan gidersin. Bu Sayın Kılıçdaroğlu için de, benim için de geçerli olacak. Artık millet CHP’nin genel başkanı ne zaman gidecek demeyecek. Biz ise tarım, sağlık, sanayi konuşacağız" diye konuştu.

"PROGRAMIMIZI KABUL EDEN, GEÇMİŞTE NEREDE SİYASET YAPARSA YAPSIN PARTİMİZİN NEFERİ OLABİLİR"
İnce, "Artık seçim meydanlarında ey muhalefet ben birinci olursam istifa ederim diyen Recep Tayyip Erdoğan olmayacak, çünkü efelenmeyi CHP’nin tüzüğü yapacak. Biz, program partisiyiz. Bu program üyelerimizle, kendimizle bir sözleşmedir. Bu programımızı kabul eden geçmişte nerede siyaset yaparsa yapsın partimizin neferi olabilir. Şu mantık doğru bir mantık değildir; halk muhafazakar, halk sağda, o zaman sağ bir aday bulalım. Bu doğru değildir, mantıksızdır. Seçmene hiledir. Yani seçmene diyoruz ki ’Ben sağcı değilim ama seni kandırmak için bunu öne sürdüm, hani şimdi oltaya gel’ diyoruz. Biz şuna inanıyoruz, biz bu toplumun sol değerleriyle daha mutlu olacağına inanıyoruz. Bizim varoluş gerekçemiz bu" dedi.

KURULTAY "ODA ORKESTRASI"NIN MİNİ KONSERİ İLE AÇILDI
CHP Olağanüstü Kurultayı, ATO Congresium’da Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası’nın mini konseri ile açıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Çav Bella çalınırken alkışlar ve sloganlar arasında salona girdi. Salona, “Atatürk 1. İnönü 2. Ecevit 3. Seninleyiz Sakin Güç”, “Devrimci Kemal'in Yanındayız” yazılı pankartlar asıldı.

CHP'de iki genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce ile eşleri için özel yer ayrıldı. İki aday ve eşleri, salonda yan yana oturdu. Kurultaya davet edilen Uludere'de ölenlerin aileleri ise, salona "Katil devlet hesap verecek" sloganları ile girerek kendilerine ayrılan yere oturdu. Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce ise 177 imzayla genel başkanlığa aday gösterilirken, divan başkanlığına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay seçildi. Genel Başkan adayı Muharrem İnce partililere hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı seçimleri sonrası bazı milletvekillerinin talepleri üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılmasına karar verilen CHP 18. Olağanüstü Kurultayı başladı. ATO Congresium'da gerçekleşen kurultayın yapılacağı salona ilk gelen genel başkan adayı olan Muharrem İnce oldu. İnce, salona kendisini destekleyenlerin attığı sloganlar eşliğinde girdi. Mustafa Sarıgül ise kurultayın yapılacağı salona girişinde "El ele kol kola omuz omuza" sloganları eşliğinde coşkuyla karşılandı.

Kurultayın gerçekleşeceği salona en son gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, salonda "Başbakan Kemal" sloganları ile karşılandı. İnce ile Kılıçdaroğlu birbirleriyle tokalaşarak yan yana oturdular. Öte yandan kurultaya onu konuğu olarak Soma'da, Uludere'de ve Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı. CHP'nin 18. kurultayında divan üyelerinin seçimine geçildi. Divan başkanlığına CHP Grup Başkanvekili Engin Altay seçildi.

ADAYLIKLAR RESMİLEŞTİ
CHP 18. Olağanüstü Kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu 944, Muharrem İnce de 177 delegenin imzasıyla genel başkanlığı aday oldu.

CHP GENEL BAŞKANLIĞINA ADAYLIĞINI AÇIKLAYAN İNCE, KURULTAYA YÜRÜYEREK GELDİ
CHP Genel Başkan adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurultaya yürüyerek geldi. İnce, “Bana oda ayırmışlar. Odaları iade ediyorum. Ben tatile gelmedim ki buraya. Millet nasıl duruyorsa ben de öyle dururum” dedi. CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 18. Olağanüstü Kurultay’ın yapıldığı ATO Congresium’a giriş yaptı.

ATO Congresium salonuna yürüyerek gelen İnce, kurultayın gerçekleştirileceği ATO Congresium’a girmeden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bütün büyük yürüyüşlerin bir adımla başladığını sözlerine ekleyen İnce, “Bugün bunun ilk adımını atıyoruz. Bu büyük yürüyüşün sonu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanıdır. Bu büyük yürüyüş 65 yıllık Cumhuriyet Halk Partisi özlemini gidermek içindir. Ben bu partiyi iktidar yapmak için yollara düştüm. Fakat grup toplantısını Tandoğan meydanında, kurultayına düğün salonunda yapan bir parti. İşte bunun için ben genel başkanlığa adayım. Halkından korkan bir parti olamaz. Halk olacak sandığa gelecek” diye konuştu.

Kendisine oda ayırdıklarına dikkat çeken İnce, şöyle devam etti: “Bana oda ayırmışlar. Odaları iade ediyorum. Ben tatile gelmedim ki buraya. Millet nasıl duruyorsa bende öyle dururum. Divan’a benim temsilcimi almayacaksın, içeriye afişimi astırmayacaksın, her türlü genel merkezin imkanlarını kullanıp beni dışlattıracaksın, salonu sabah 5’te dolduracaksın sonra diyeceksin ki sana VİP oda verdim. Ne yapayım ben odayı tatile mi geldim. Milet nerdeyse ben de orada dururum.” 18. Olağanüstü Kongrenin yapılacağı salona yürüyerek gelen İnce, dışarıda kendisini bekleyen partililere el salladı. Partililer ise İnce’ye, alkışlar ile destek verdi.

GENEL BAŞKAN ADAYI MUHARREM İNCE’NİN PANKART VE AFİŞLERİ YER ALMADI
ATO Congresium Merkezi'nin dışı ve içi Genel Başkan Kılıçdaroğlu afişleri ve pankartlarıyla donatılırken diğer bir aday Muharrem İnce’nin ise afiş ve pankartlarının asılmadığı gözlendi. Merkezin girişine ve kurultayın yapılacağı salona, "Güçlü CHP, güçlü demokrasi, güçlü Türkiye" pankartları ve gezi olaylarında hayatını kaybedenler için ‘Sizi Unutursak Kalbimiz Kurusun’ pankartı yerleştirildiği gözlendi. Kurultay’a gelen partililer, yürüyen merdivenlerin çalışmamasından dolayı 2’nci katta konuşmaların gerçekleşeceği salona yürüyerek çıktıkları gözlendi.

SALONDA YER BULAMAYAN CHPLİLER YERLERE VE MERDİVEN BOŞLUKLARINA OTURDULAR
Kurultayın yapılacağı ana salonda 3 bin 250 koltuk bulunuyor. Siyasi parti temsilcileri ve meslek odalarının da davet edildiği kurultayda, bin 218 delege isimlerine ayrılmış koltuklara yerlerini almaya başladı. Ana salona, seyirciler için yaklaşık bin 250 ayrılan koltuklar yetersiz kalmasından dolayı partililer yerlere ve merdiven aralarına oturdukları görüldü. Kurultayı, 905 basın mensubunun takip etmesi bekleniyor. Basın kuruluşlarından bir kişinin konuşma yapılacağı salona alınacak olması ve aktüel kameraların salondan görüntü alınmasına izin verilmemesi gazetecilerin tepkisini çekti.

18.OLAĞANÜSTÜ KURULTAY
CHP'de Genel Başkan ile 60 kişilik Parti Meclisi seçimlerinin gerçekleştirileceği 18. Olağanüstü Kurultay için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ATO Congresium’a giriş yaptı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından alınan olağanüstü kurultay kararının ardından halka açık olarak yapılacak 18. Olağanüstü Kurultay için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurultayın gerçekleştirileceği ATO Congresium’a giriş yaptı. Muharrem İnce, salona gelişinde kısa bir konuşma yaparak partililere seslendi.

3 bin 107 kişilik salonda yapılacak olan konuşmaların ardından Congresium’da bulunan diğer salon ise seçimler için hazırlanacak. Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Grup Başkanvekilliğinden istifa ederek CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını açıklamıştı. Yalova Milletvekili İnce’de, sabahın ilk saatlerinde kurultayın yapılacağı salonda hazır bulundu. Bine yakın yerel, bölgesel ve ulusal gazetecinin takip ettiği kurultayda, konuşmanın yapılacağı salona kameralar alınmadı. ATO Congresium’da gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultay’a, Soma’da hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı. 

İHA
Son Güncelleme: 05.09.2014 12:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.