Paranın başındaki adam konuştu

Mali Hizmetlerden Sorumlu Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Sadi, belediyenin bugün itibariyle hiç kimseye 1 TL bile borcunun olmadığının altını çizerek, “borcumuz olmadığı gibi, geçmişten kaynaklı 13 Milyon TL borç ödedik. Aynı zamanda hizmetlerimizi de aksatmadık” dedi.

Paranın başındaki adam konuştu

Mali Hizmetlerden Sorumlu Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Sadi, belediyenin bugün itibariyle hiç kimseye 1 TL bile borcunun olmadığının altını çizerek, “borcumuz olmadığı gibi, geçmişten kaynaklı 13 Milyon TL borç ödedik. Aynı zamanda hizmetlerimizi de aksatmadık” dedi.

23 Şubat 2015 Pazartesi 11:22
Paranın başındaki adam konuştu
Aksu Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Sadi, herkesin merakla beklediği sorulara yanıt verdi. Haftanın sohbeti köşesine konuk olan Sadi, Aksu Belediyesi’nin geçmişten kaynaklı çok büyük borçlarının olduğuna dikkat çekerek, “ Halil Şahin Başkanlığındaki yönetim 10 ay içerisinde 13 milyon TL borç ödedi. Tüm bunlara rağmen hizmetlerimizde de aksama olmadı” diye konuştu.

Görevi devir aldıklarında yaklaşık olarak kasada 350- 400 bin TL arası para olduğunu ifade eden Sadi, “Borçlardan dolayı esnaf Aksu Belediyesi’ne mal vermek istemiyordu. Verirsem paramı alamam endişesi vardı. Bugün , yani bu söyleşiyi yaptığımız 20 Şubat 2015 tarihi itibariyle, Aksu Belediyesi’nin sıfır lira borcu var. Lütfen bu tarihi not edin. Aksu Belediyesi’nin sıfır lira borcu var” dedi.

Haftanın Sohbeti olarak bu hafta konuğumuz oldunuz. Öncelikle hoş geldiniz.
Teşekkür ediyorum hoş bulduk.

Aksu’da bir Remzi Sadi adı, dilden dile yayılıyor. İnsanlar sizi yakından tanımak istedikleri için belki bu tür söylemler de bulunuyorlar. Aksuluların gazetemiz aracılığı ile sizi yakından tanımasını istiyoruz. Remzi Sadi Kimdir. Öncelikle kendinizden biraz bahseder misiniz?
Remzi Sadi Aksu Belediyesinin bir çalışanı ve başkan yardımcısıdır. 1960 Ankara doğumluyum. Memuriyet hayatıma1982 yılında İçişleri Bakanlığı’nda başladım. 1987 yılında Antalya’da valilikte protokol müdürlüğü yaptım.1994-1999 yılında Muratpaşa Belediyesi’nde görev yaptım.1999-2009 yılları arasında on yıl Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcılığı yaptım. 2009- 2014 yılları arasında Büyükşehir Meclis üyesi idim,Konyaaltı’ndan. Bu sürede farklı komisyonluklarda komisyon başkanlıkları yaptım ve Türkiye Belediyeler Birliği genel kurulu üyesi idim. 2014 seçimlerinde de AK Parti Konyaaltı Belediye Başkan Adayı olarak parti tarafından görevlendirildim. Seçim sonrası Aksu Belediye başkan yardımcısı olarak buraya geldim. İşletme Fakültesi mezunuyum, evliyim ve üniversite mezunu bir oğlum var.

Sayın başkan siyasi tecrübeniz çok fazla, Antalya’da çok fazla görev aldınız birçok projeye imza atmış bir olarak şimdi neden Aksu?
Antalya’yı çok seviyorum. En az burada doğmuş biri kadar Antalyalıyım. 30 yılı aşkın süredir kamu hizmetim var, bürokrasi ve siyasetin içerisinde bulunan bir kişiyim. Antalya’nın ulaşımı, tarımı, sosyal yapısı, turizmi, alt yapısı, orman yapısı sorunlarına mümkün olduğu kadar yakından yaklaşmaya çalıştığım bir yer.

Seçim sonrasında Aksu Belediye başkanımız Halil Şahin ve AK Parti ilçe başkanımız Durmuş Kaan Şahin, Aksu’da beraber çalışma konusunda bir öneride bulundular. Benim için zor bir karar oldu. Sonuçta tekrar bürokrasiye bir dönüş olacaktı. Nihayetinde ben emekli başkan yardımcılığından tekrar belediyeye dönmek zorunda kalacaktım. Hakikaten benim için zor bir karardı. Olayın bu cephesini birçok kişi algılayamayabilir. Birinci tarafı Aksu’ya hizmet açısından sayın başkanın bir önerisiydi. Daha sonrasında parti içerisinde siyaset yapmış kimliğimle, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel ve o dönem AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ile görüştüğümde onlarda bu görev için Aksu’nun çalışma grubunda yer almamın doğru olacağını düşündüler ve bu öneri onlardan da geldi. Antalya milletvekili Hüseyin Samani ve diğer vekiller böyle bir görevlendirmenin, Aksu adına yapılacak çalışmalara katkı koyacağıma inandılar, bende onları mahcup etmemek üzere geldim. Bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Neden Aksu? Aksu Antalya’nın çok önemli ilçesi, Aksu kalkınmaya,sosyal ve kültür yapısını genişletmeye ihtiyaç duyulan bir bölge.

Muratpaşa ve Konyaaltı ilçeleri yapılandırılırken has bel kader bende o grubun içerisindeydim. Sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki o bölgeler Antalya’nın güzel bölgeleri. Aksu neden bunlardan mahrum kalsın. Turizmin, örtü altı tarımın, bugün üç kilo domatesin bir kilosunun üretildiği, eğitiminden, sağlığından, altyapısından,sosyo- ekonomik koşullarından, gelişmesinden, imar probleminden, ulaşımından, 2B sorunundan, her türlü probleme çözüm ihtiyaç hisseden bir ilçe.

Bu çerçeve içerisinde sanıyorum hakkı verileceği düşünüldüğünden böyle bir öneri geldi ve bende bu öneriyi ne parti kimliğimle nede Antalya sevdası kimliğimle ret etme şansım yoktu.

Sayın başkan,kamuoyunda bir algı var, Sayın Türel tarafından gönderilen bir koordinatör olduğunuz söyleniyor bu konuda ne söylemek istersiniz?
Böyle bir düşüncenin hâkim olması Halil Başkana haksızlık olur. Halil Şahin Başkan ve Durmuş Kaan Şahin başkan, seçimlerden 15 gün sonra birlikte çalışalım ve Aksu’nun gelişmesi için biz sizin geçmiş dönem çalışmalarınızı, tecrübelerinizi biliyoruz önerisidir. Asıl olan budur. Bunu ötesinde bir görev yüklemek doğru değildir. Ben nihayetinde Aksu’ya hizmet ettiğim zaman Aksu Belediyesi ve büyükşehir belediyemizin Aksu için yapmış olduğu birçok projeyi, hatta ülke genelinde bakanlıklar yönünde yapılacak hizmetlerin, buraya kazandırılması konusunda çalışma grupları içerisinde yer almaya çalışıyorum. Büyükşehirden bir koordinatörlük falan söz konusu değil.

9 ay oldu göreve başlayalı. Bu süre içerisinde pişmanlıklarınız oldu mu?
İlk geldiğim zaman Aksu’ya, kendi evlatları dışında ithal biri geldi, Aksu’da çalışma yapacak diye konuşmalar oldu. Bu beni üzdü. Aksu’da hizmet hazzını almak ve geçmiş tecrübelerimle Aksu’ya hizmet etmek dışında hiç bir gayem yoktu.Aksu belediyesinde Halil Şahin görevi aldıktan sonra hiçbir birim müdürünün yeri değişmedi.Bütün birimlerde mimarından, başkan yardımcısından, bürokratından, memurundan kimsenin görev yeri değişmedi aynı kadroyla devam ediyoruz. Sadece odaları değişti. –‘RemziSadi geldi odaların yeri değiştirildi’ gibi sözler sarf edildi. Sonuçta biz denetim mekanizmasını ayrı bir yere, gelir taraflarını, hizmet birimlerini, yatırımcı birimlerini ayrı bir tarafa yerlerini düzenledik. Bu düzenleme–‘geldi kendi keyfine göre yer değiştirdi’ gibi algılandı.Bunlara üzüldüm.

Bir başka yaklaşım, -‘Aksu sizi çok yakında kendine benzetir’ sözü. Bu söz aslında benden çok Aksu’ya hakarettir. Aksu’yu çok sevdiğini söyleyen insanların, diline yakışmıyor. Aksu kimsenin sahip olacağı ve kendi öz varlığına indirgeyeceği bir yer değil. Aksu herkesin ve Aksu hepimizin. Aksu bu vatanın güzel ve özel bir köşesi.

Ben küçük beyinli, kendi ihtirasları içerisinde gözü kararmış insanların, duygularına mağlup olmayacak kadar yüksek cesaretli bir insanım. Burada olduğum için pişman değilim. Elimden geldiğince görevimi yapacağım. Antalya sevdası benim için bir amaçtır. Onun için ben ne denilenlere değil, bürokratlarla ve başkanımlaürettiğim hizmetin hak tarafına bakıyorum. Halil Başkan ve başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin çalışmalarına bende destek vermeye çalışıyorum. Aksulu hemşerimizle karşılaştığım zaman olumlu tepkiler alıyorum.

Sayın Başkan Mali Hizmetler Müdürlüğü ile Hukuk İşleri Müdürlüğü sizin bünyenizde. Ayrıca bunlarla beraber Destek Hizmetleri Müdürlüğü de sizde. Son zamanlarda da kamuoyunda bir borçlu belediye izlenimi var. Hatta o kadar borçlu ki, çalışanlarının parasını ödeyemeyen bir belediye portresi var. Mali Hizmetler Müdürlüğü sizin bünyenizde olduğundan dolayı, şunu sormak istiyorum. Halil Şahin ve yönetimi görevi devir aldığında belediyenin ne kadar borcu vardı. Şimdi ki durum ne?

Total bir rakam verecek olursak, Halil Başkan göreve başladığında, bir önce ki yönetim zamanında çalışmaları başlatılan ama bir tek kuruşu dahi ödenmemiş 3 milyon 200 bin lira asfaltla ilgili borç vardı. Kaldırım müteahhidine 634 bin lira. İç hizmetlere 450 bin lira. Çöp konteynırı aldık ve dağıttık dedikleri yerler ile ilgili 174 bin lira. Çöp nakil aracı alınmış ve henüz bir kuruşu ödenmemiş, ona 259 bin lira. Denizbank’tan alınmış banka kredisinden kaynaklı borçlar ve belediyenin davasını kaybettiği kooperatiflere borçları. Geçmiş dönemde küçük esnaftan yapılan alışverişten kaynaklı 1 milyon 200 bin lira borç vardı. Yani kısacası toplam 10 ay içersinde ödemiş olduğumuz borcun toplamı 8 milyon 324 bin 736 TL’dir. Çalkaya davasından kaynaklı ve hazinenin hesaplara haciz koyduğu bir borç vardı. Bu borçla ilgili her ay 400 bin TL ödeme yapıldı. Yani 10 ayda 4 milyon TL’lik bir borcu hazineye ödemiş olduk. Bunları topladığımız zaman Aksu Belediyesi’nin yeni yönetimi geçmişten kaynaklı 10 ay da 13 milyon TL gibi bir borç ödenmiş.

Peki, Sayın Başkan bu kadar borç ödemesine karşılık kasanızda ne kadar para vardı?
Kasada ki olan para, yaklaşık olarak 350- 400 bin TL arası idi. Borçlardan dolayı esnaf Aksu Belediyesi’ne mal vermek istemiyordu. Verirsem paramı alamam endişesi vardı. Bugün itibariyle, yani bu söyleşiyi yaptığımız 20 Şubat 2015 tarihi itibariyle Aksu Belediyesi’nin sıfır lira borcu var. Lütfen bu tarihi not edin. Aksu Belediyesi’nin sıfır lira borcu var.
Tüm bunlar olurken, kamuoyunda Aksu Belediyesi “çalışanının alacağını ödeyemiyor” imajı var. Haliyle de bize de “Aksu Belediyesi’nin çalışanlarına borcu ne kadardır?” sorusunu sormak düşüyor.

Doğru memuruna, işçisine, taşeron işçisine 2 aya yakın maaş ödeyemeyen bir belediye portresi vardı. Ne zamana kadar Temmuz, Ağustos aylarına kadar. Çünkü öyle bir miras devredilmişti ki, bunu ödemek mümkün değildi. Ama gelinen bu süreçte, bugün itibariyle çalışanlarımıza, sıfır lira borcumuz var.

Peki, nasıl oldu bunlar. Sihirli bir değnek mi vardı, elinizde?
Bu başarı, Halil Başkan ile yönetimin ve onunla beraber çalışan arkadaşlarımızın başarısıdır. Sokağa çıkın herhangi bir esnafa sorun,” Belediyeden alacağınız var mı?” diye, o da şunu söyleyecektir : “Herhangi bir alacağım yok. Ödediler” Belediyenin geçmiş dönemden kalan borcu olmadığı gibi, hatta dün bile mal verip faturasını kesen esnaf bugün gidip parasını alır.

Bu kadar borç ödediniz. Merak edilen nokta şu an itibariyle kasanızda ne kadar paranız var?
Bunu söyleyemem. Ama şunu söyleyeyim. Bugün itibariyle bir lira borcumuz yok. Tüm bunlar yapılırken, birde hizmetler için ödediğimiz paralar var. Daha da önemlisi önümüzde ki ayların ve yılların hizmet planlamasını da yaptık. Aksu Belediyesi şu anda kurumsal yapısını çok ciddi bir şekilde oturtmuş. Bütçe dengesini sağlamıştır. 2014- 2019 arası, 5 yıllık stratejik planını hazırlamış ve meclisinden geçirmiş durumdadır. Performans planını hazırlamış yine meclisten geçirmiş. Kısacası Aksu Belediyesi, artık yarın ne yapacağını biliyor. Bugüne kadar çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü yapılamamış çalışmalar, son 10 ayda ivme kazandı. Tüm buna rağmen geçmişte yapılan çalışmalar da var. Kim ki bir taş üzerine bir taş bırakmışsa Allah onlardan razı olsun. 19 ilçe içerisinde köy yerleşim planlarını bitiren ilçe Aksu’dur. Diğer ilçelerin bu süreye gelmesine tahminen bir yıl var. Bu çok önemli bir çalışmadır. Aksu gibi imar sorunu olan bir ilçenin köy yerleşim planlarının yapılması çok önemli bir gelişmedir.

İddia ediyorum semt polikliniğinin Antalya’da eşi yok. Polikliniğin her türlü çalışması Aksu Belediyesi tarafından yapılmıştır. Asansöründen, cihazlına, yatağına kadar her türlü alet edevat belediyemiz tarafından temin edilmiştir. En iyi, en güzeli ve en kalitesini yaptık. 16 uzman hekim görev alacak.

Son bir soru daha, bilindiği gibi hukuksal anlamda Altıntaş’ta bir sorun var. Ayrıca kooperatiflere dönük bir borç var ortada. Onunla ilgili ne aşamadasınız*
Aksu Belediyesinden geçmişten kaynaklı alacaklı olan kooperatiflere dönük 1 milyon 200 bin TL ödeme yapıldı, bugüne kadar. Kooperatiflerin hepsi paralarını aldılar. Planlama ile ilgili şerhler var. Yani kamunun da şerhi var. O sorunlar ile ilgili çok ince çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Aksu Belediye Başkanımız Halil Şahin ve ekiplerinin ortak bir çalışması var ve bu çalışma nerdeyse sona gelindi gibi. Allah nasip ederse önümüzdeki aylarda bununla ilgili çok detaylı açıklamalar yapılacaktır. Çözüm üretiliyor. İşte başarı burada yatıyor. Defterdarlık, Tarım, tapu, Kadastro, Orman, Aksu Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ortak çalışma yapıyor. Göreve geldiğimiz günden beri bir ar-ge ofisi oluşturduk. “Aksu’nun imar sorununu nasıl çözeriz” düşüncesiyle gece gündüz çalışılıyor.

 
Son Güncelleme: 23.02.2015 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.