CHP'li Meclis Üyeleri'nden samimi itiraflar

Yine siyasi kulislerde çok konuşulacak bir söyleşiye imza attık. Bu hafta ki konuklarımız CHP Aksu Belediye Meclis üyeleri Yusuf Kumbul ile Mustafa Oruç. Samimi ve hoş bir ortamda gelişen sohbette, bugüne kadar duymadığınız birçok şey konuşuldu. CHP’li konuklarımız, seçim sürecinde ilçe örgütünün izlediği yanlış stratejiden tutunda, genel merkezin izlediği politikaya kadar birçok konuya açık yüreklilikle yanıt verdi.

CHP'li Meclis Üyeleri'nden samimi itiraflar

Yine siyasi kulislerde çok konuşulacak bir söyleşiye imza attık. Bu hafta ki konuklarımız CHP Aksu Belediye Meclis üyeleri Yusuf Kumbul ile Mustafa Oruç. Samimi ve hoş bir ortamda gelişen sohbette, bugüne kadar duymadığınız birçok şey konuşuldu. CHP’li konuklarımız, seçim sürecinde ilçe örgütünün izlediği yanlış stratejiden tutunda, genel merkezin izlediği politikaya kadar birçok konuya açık yüreklilikle yanıt verdi.

09 Şubat 2015 Pazartesi 15:32
CHP'li Meclis Üyeleri'nden samimi itiraflar
Yerel seçimlerde çok iddialı olan bir CHP vardı. Her platformda seçimi kazanırız havası yaygındı. Ama gelinen süreçte, mevcut oylar bile korunamadı. Peki, CHP nerede hata yaptı?
Yusuf KUMBUL: Adayımızdan kaynaklanan bir hata yok. Üstelik adayımız çok çalışkan, beyefendi ve pırlanta kişiliğe sahipti. Parti olarak bütünleşemedik. Örgütsel olarak sıkıntılarımız oldu. Meclis üyeliği sıralamasında yanlışlıklarımız oldu. Gerçek anlamda partililerimizi dışlamamış ve onlarla devam etmiş olsaydık, alacağımız oy oranı daha da farklı olurdu kanısındayım. Bazı arkadaşlarımız farkı partilerden gelenlerdi, biz onları biraz geç algıladık. Ayrıca İsa Yıldırım’ın bizden aday olma düşüncesi ve bunun sonucunda tabanda oluşan bir sempati ile beraber giden 2 bin’e yakın oy. Birde kendimizi net olarak ifade edemememiz. Bunların hepsi birer etken.

Mustafa ORUÇ: Adayımız Cengiz Aldemir buranın çocuğu ve memleketi çok iyi tanıyan biri. Hekim. Sempatik biri. O yüzden adaydan yana bir sıkıntımız yoktu. En büyük etken kurulmak istenen ekibin birbiri ile kaynaşamaması oldu. Bu kaynaşmayı ve bütünlüğü sağlayacak olan İlçe örgütümüzdü. Bu anlamda İlçe örgütümüz yeteri derecede toparlayıcı olamadı. Sonrası görevden alınmaları, söylediğimizin ispatıdır. Birde ithal transferler partimizin üst yönetiminin hoşuna gidiyor. Ama taban sıcak bakmıyor. Politikalarımızla insanların bize rağbet etmesini beklememiz gerekirken, aksini yaparak konjektöre göre bir yerlere yöneliyoruz. İlkelerimize ve düşüncelerimize uyup uymadığına bakmıyoruz. O yüzden tabanın istediği listeler ortaya çıkmadı. Hatta 30 Mart akşamı sandıklara bile sahip çıkılmadı. Anlatamadık kendimizi. Sonrası gelinen süreç bu.

Bu politika, genel merkezin bir politikası şu an da. İlçe teşkilatının suçu nedir? Genel Merkezin uyguladığı politikayı devam ettirdi.
Evet katılıyorum. Ama bu partiye gönül vermiş bazı teşkilat mensupları bu sürece karşı. Ama genel merkez ısrarla bu politikayı takip ediyor. Avrupa da böyle değil. Bir ilkenin etrafında o ilkeye gönül verenler bütünleniliyor. Bizde ki olay bunun tam tersi. Siyasi oluşumların herkese kapısının açık olması lazım, ama ilkelerden de ödün vermemesi lazım. İlkeleri benimseyenlere kucak açılmalı. Ayrıca, gönül verenler ve emektar olanlar bir tarafa itilmemeli. Aksu’da bölgelerimizin konumu çok farklı. O dengeleri iyi analiz ederek hareket edilmeli. Bunu yok saydığınız zaman işte orada bir yenilgi söz konusu olur.

Şunu merak ediyoruz, ikinizde iyi bir partilisiniz. Bölgeyi de çok iyi biliyorsunuz? Önümüzde bir genel seçim süreci var. Ayrıca teşkilatlanmasını çok iyi kuran bir AK Parti gerçeği var. Bu anlamda sizler, partinin üst kurulları ile bir araya gelerek, neden bir özeleştiri yapmıyorsunuz? Neden aktif çalışan bir kadın kolları ve geçlik kollarımız yok demiyorsunuz?
Muhakkak ki eleştiriyoruz. Ama bundan önceki yönetimimiz bir güne bir gün, “Arkadaşlar, sizler neler yapıyorsunuz, mecliste. Gündem maddeleri nelerdir. Hangi kararlar alınacak. Gündem belirleyelim. Parti olarak neler yapmamız gerekir” anlamında örgütümüzün bir çıkışı olmadı. Şimdi yeni bir seçim yapıldı. Yeni bir örgüt görev aldı. Geçenlerde yeni ilçe başkanımızla bir araya geldik. Konuştuk bunları. Eksiklerimizi anlattık. Toplantı kararları aldık. Şimdiden sonra inşallah farklı çalışmalar olacak. Aksu’nun en ücra köşelerine dokunulacak. AK Partiyi de bu anlamda takdir ediyorum.

Çalışıyorlar. Çalışan kazanır. Bizler adam akıllı çalışamadık.

Peki, bundan sonra nasıl bir CHP modeli ortaya çıkacaktır. Malum yeni bir yönetim, yeni bir heyecan var, su anda?

Yeni bir seçimler her zaman için, yeni heyecanları da beraberinde getirir. Ayrıca seçilen arkadaşımız, aynı zamanda eski bir meclis üyesi. Siyasi tecrübesi mevcut. Bu anlamda Aksu’nun sorunlarını bilen biri. Tabi ki bu saatten sonra, politikalarını geliştirerek, izleyecekleri yolu bizlerle paylaşacaklar. Paylaşmadan bu işler olmaz. Yeni sorunlar ve yeni gündemler ortak bir şekilde ele alınacak. Örgüt bir bütün olarak çalışacak. Bu olmadığı taktirde başarı beklemek yanlış olur. İlçe başkanımız ciddi çalışmalar içersinde, yeni üyelikler ile beraber, kadın kolları ve gençlik kollarının kurulması çalışmaları yapılıyor. Her mahallede toplantıların yapılacağını ifade ediyor. Bizler meclis üyeleri olarak ta bu oluşumun başarıya ulaşması anlamında elimizden gelen her türlü fedakârlığı ortaya koymaya hazırız.

Kadın kollarının aktif olarak çalışamaması bir etken olmuş mudur, sizce? Sizinde dediğiniz gibi AK Parti’nin her zaman sahada olan bir kadın gücü mevcut. Tek tek evleri dolaşarak, dirsek temasında bulunuyorlar. MHP yine olmayan bir teşkilata rağmen, Kadın grubu oluşturarak seçim çalışmalarını sürdürdü. Ama nedense biz CHP kadınını pek sahada göremedik, mevcut bir teşkilata rağmen.

Hayır, bizde bir grup oluşturduk, gezdik. Ama demek ki, tam anlamıyla kendimizi ifade edememişiz. İletişimimizi kuramamışız. Bu da bizim eksikliğimiz oldu.

Seçimden önce böyle bir sonuç bekliyor muydunuz?
Yusuf KUMBUL:Asla böyle bir sonuç belemiyordum. 88 yılında Aksu’ya geldim. Çok emek verdim. İletişime girmediğim -hiçbir bölge yok- diyebilirim. İnsanların çok dertlerine ortak oldum. O bölgelerden çok güzel oylar alacağımızı tahmin ediyordum. Ama gelinen süreçte yıkıldım, kısa süreli de olsa bir nevi siyasete küstüm. Aksu’da başarıyı sağlayamadık. Kendimi suçlu olarak görüyorum. Gerçekten çok büyük emek sarf ettim Aksu’ya. Birde algı operasyonu var, Aksu’da. “CHP Aksu’da kazanamaz. Bu seçim MHP ile AK Parti arasında geçer” şeklinde. Bunu çok iyi yaydılar ve başarılıda oldular. Hatta çok iyi bildiğim ve partili olarak gördüğüm bir eğitimci arkadaşım, “Kumbul ben MHP’ye oy vereceğim” dedi. “Neden” diye sorduğumda ise, “CHP kazanamayacak, AK Parti kazanacağına, bari MHP kazansın” cevabını verdi. Böyle bir algı oluştu. Ayrıca İsa Yıldırım’ın adaylığını isteyen bir taban vardı. Açık ve net bir şekilde İsa Yıldırım’ı destekleyeceklerini açık ve aleni bir şekilde deklare ettiler. Yani anlayacağınız örgüt olarak çok büyük yanlışlıklar yaptık. Benim adayım çok iddialist ve kaliteli bir insan. Ama öbür tarafta, sıfırdan 8 bin 500 oy alan bir İsa Yıldırım gerçeği var. Demek ki ortada bir şey var. Ben bu konuda yanıldım. 5 bin civarında oy alır diye tahmin ediyordum. Demek ki, bizim partiden aday olmuş olsaydı, şimdi belediye başkanı idi.

Yani demek oluyor ki, İsa Yıldırım adayınız olmuş olsaydı, doğru bir tercih mi olurdu?
Yusuf KUMBUL:Evet, kesinlikle Aksu için doğru bir tercih olurdu. Ama yine de söyleyeyim, bu kadarını tahmin etmiyordum.

İlerisi için böyle bir şey olabilir mi?
Partinin düşünce ve idealleri doğrultusunda hareket ederse, neden olmasın. Bu anlamda kapımız herkese açık. Partinin kapısı babamızın malı değil ki.

Mustafa Oruç: Gelecek insanların, siyasi düşünceleri lafta olmamalı. Düşüncelerinde yaşamlarında samimi ve doğru olduktan sonra, kapımız herkese açık. Ama isminde şaibe ve soru işareti olan kişiler her zaman sıkıntı oluşturur. Amaç hizmetse bir oyu kim fazla getirecekse o aday olsun. Yalan ve dolan olmadan. Bu İsa olur, Cengiz olur, Ramazan olur fark etmez.

Söyleşinin başında meclis üyeliği sıralamasında yanlışlık yapıldığını ifade ettiniz. Aksu’yu iyi biliyorsunuz. Listeler düzenlenirken, hiç mi görüş belirtmediniz. Arkadaşlar bu isimler yanlış. Bu isimlerin getirmesi olmaz demediniz mi?
Bizler bu müdahaleyi ettik. Bakın biz burada oy kaybederiz. Bu adayların getirisi olduğu kadar götürüsü daha fazla olur, dedik. Ama bir yere kadar müdahale edebiliyorsunuz. Birde öyle bir ikna ediyorlar ki, örneğin şu arkadaşın -bin 500 oyu var- deniliyor. Gerçekten soruyorsunuz, “Bir potansiyel var mı?” diyorsunuz, “Var deniliyor”. Sonuçta bakıyorsunuz öyle bir şey yok. Karaöz’de, Hacıaliler’de buna benzer olayları yaşadık. Bu seçimde bu söylemlerin hiç birinin gerçek olmadığını görüyorsunuz. Bin – bin 500 oy söylemleri lafta kalıyor. Ayrıca Aksu’da sağ kökenli seçmen hâkim. Bizler kendimizi çok iyi anlatmamız lazım. Neyle? Kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla. Biz bunları yapamadık. Ayrıca aday olacak kişi şimdiden belirlenmeli, şimdiden ona göre çalışma başlatmalı. Diğer partilere bakıldığında, şimdiden kimlerin aday olacağı bellidir. Ama tüm bunlara rağmen, Aksu’da başarı sağlayacağımıza inanıyorum.

Hacıaliler dediniz de, o bölge deki meclis üyesi adayınız, kimdi?
AK Parti’ye geçti ya. Özay Karabulut.

Peki, sürpriz olmadı mı sizler için?
Yusuf KUMBUL:Düşünce fakiri bir insan. İnsan seçildiği partiye ihanet etmemeli. Hele 40’ı dolmadan böyle bir yol izlemesi hiçte hoş değil. İlk gün anladım, geçeceğini de, paylaşmak istemedim. İlk günden mevcut yönetim ile ilgili bize farklı söylemlerde bulunmaya çalıştı. Hatta arkadaşlarımıza sorduk, “ Bu ne demek istiyor” diye. Soru işaretleri oluştu.

Aksu’da CHP’nin 4 yüz kayıtlı üyesinin olmasını neye bağlıyorsunuz?
Mustafa ORUÇ:Bu da bizim ayıbımız. Demek ki daha önceki örgütümüzün tam anlamıyla çalışmaması demektir. Koskoca bir ilçe de 4 yüz tane kayıtlı üyenin bulunması bunun göstergesidir.

Başarının oluşabilmesi için şimdiden adayın belirlenerek, çalışması gerektiğini ifade ettiniz. Ayrıca yeni ve heyecanlı bir ilçe örgütünüz var. Sizlerin şimdiden aklınızda geçen ve önereceğiniz bir isim var mı?
Şimdiden bir aday ismini söylememiz yanlış olur. Ama aklımızdan geçen isimler var. Kimlerin oy getireceği, kimlerin daha başarılı olacağı yönünde bir araştırmamız var. Tabi bu sırf benim kararımla olacak bir şey değil. Örgütün de buna sıcak bakması lazım. Veya bunu paylaşmam lazım ki onlarında sıcak bakması lazım. Ama çalışmalarımıza daha yeni başladık. Bu anlamda ileri günlerde paylaşımlarımız olacaktır. İnanın bu süreci altı aya bırakmadığımız zaman daha fazla başarılı oluruz.

CHP’den Aksu Belediyesi’ne geçiş yapacak olursak, nerdeyse 1 yıla yakın bir süredir, belediye meclisinde kent ile ilgili alınan hayati kararlarda rol alıyorsunuz. Bir CHP’li meclis üyesi olarak baktığınız zaman belediyede neler değişti? Çalışmalar ne âlemde? Kısacası nasıl bir portre var, ortada?
Şimdiden yargılamak yanlış olur. Malum, yeni bir yönetim. Halil başkan yeni yeni adapte oluyor.

Koordinatör atadılar. Şu anda karşı çıktığımız tek nokta o.

Kimi koordinatör atadılar?
Remzi Sadi’yi

Ama Remzi Bey başkan yardımcısı, o koordinatör değil ki?
Evet Başkan Yardımcısı, ama Sayın Türel tarafından atanmış biri. Neyse konumuza dönecek olursak, işin açığı Nisan’a kadar yargılamak istemiyorum. Aksu’nun çok büyük sorunları var. İmar sorunu başta geliyor. Yoğun tarım yapılan bir bölge. Bu arada bizlere çok önemli görevler düşüyor. Dikkatli bir imar planının yapılması gerekir. Çarpık kentleşme.
Kacak yapılaşma mevcut. Halil başkanın hakkını da yememek lazım. İmar sorununu tespit etmiş. Tez elden çözüm anlamında bir çalışma içerisine girilmiş. Umarız olumlu bir çözüm çıkar. Semt polikliniği yapıldı. Bunlar iyi şeyler. Başka yerlere de bunların yapılması gerekir. Doğru yapılan şeyler, doğru bir şekilde ifade edilmeli.

Son bir şey daha sormak istiyoruz. CHP Aksu’da yerelde iktidar olmuş olaydı. Bu süreçte ne değişirdi. Fark ne olurdu?
Mustafa ORUÇ:Çok farkı şeyler değişirdi. En az kısa bir sürede kent bilinçliliği artardı. Karanlıktan aydınlığa ulaşılırdı. Kent meydanımız yok. Mesire alanları yok. Sosyal belediyecilik adına her şey değişirdi. Üniversitenin gelmesi anlamında, adımlar atılacaktı. Kısacası insanlarımız daha da mutlu olacaktı. Esnafımız kazanırdı.  
Son Güncelleme: 09.02.2015 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AKSU GERÇEĞİ 2015-02-09 16:47:11

eğri̇ oturup doğru konuşulim yillardir baktiğimizda aksudan sol parti kaç defa seçi̇m kazanmiş arkadaşlar bunun şuplusu şi̇mdi̇ mecli̇s üyeleri̇mi̇ olmu yazikdir ya chp yi̇ bi̇ti̇ren hasan başkan dedi̇ği̇ni̇z şahis olmuştur özey özeri̇nde si̇yaseti̇ birakin kumbul efendi̇ seni̇n kaç oy geti̇ri̇n oldu söyler mi̇si̇n bi̇r i̇ki̇nci̇si̇ aksu haciali̇lerden mecli̇s üyesi̇ olarak özay kaç oy aldi söyler mi̇si̇n açik ol adam ol. karaöz köylüsüde chp yi̇ özümseyemedi̇

Avatar
KUMBUL 2015-02-09 16:50:17

yillardir kumbuldan alişveri̇ş yaptim hesap yapmasi zayif yine yanlişlik yapiyor ya yusufum mecli̇s üyeleri̇ kaç oy almiş ona bak hasan başkan di̇ye di̇rekti̇ği̇ni̇z ki̇şi̇ chp ye geti̇ri̇si̇ne bak öyle konuş bence sana tavsi̇yem

Avatar
KİM SENİN AKLININ I.... GEÇTİ 2015-02-09 16:56:15

gerçeği̇ konuşmak gereki̇rse ben kumbul olduğu i̇çi̇n chpye oy vermedi̇m vermem

Avatar
ARZU AĞLAMAZ TOKER 2015-02-10 17:52:51

KAĞIT ÜZERİNDE YAZILI KADIN KOLLARI ÇALIŞMADI AMA 3 AY BOYUNCA HİÇ MOLA VERMEDEN AKSUDA Kİ TÜM KAPILARI EN AZ 3 KERE ÇALMIŞ HATTA '' yeter artık gelmeyin '' DİYE KOVALANMIŞ EMEK VEREN GÖNÜLLÜ VE ÖZ VERİYLE ÇALIŞMIŞ KADINLAR VARDI KEŞKE BİZİM EMEĞİMİZDEN DE SÖZ EDEBİLSEYDİLER.....EVET KADIN KOLLARI YOKTU AMA HİÇ BİR ÜNVAN ARAMADAN EVLERİNDEKİ RAHATI BIRAKIP SAHADA ÇALIŞAN BİZLER VARDIK VE SEÇİM GECESİ GECE YARISINA KADARDA AİLELERİMİZLE BİRLİKTE İLÇE BAŞKANININ TÜM ENGELLEMELERİNE RAĞMEN GÖREVLERİMİZİN BAŞINDAYDIK....

Avatar
aksulu 2015-02-11 09:10:24

kadınların üç ay boyunca nasıl çalıştığını tüm antalya öğrendi ama kumbul öğrenememiş,cengiz beyin aldığı oyun anlamını herkes biliyor ama kumbul bilmiyor.eğer isa aday yapısaydı ,gerçek chp lilerin oy vermeyeceğini herkes biliyor ama kumbul bilmiyormuş meğer.eteğinizdeki taşları döksün herkes.