Split tip klimaları genellikle bireysel evlerimizde kullanmaktayız. Burada  split tip klimanın çalışma prensibine bakmalıyız. Bu klimaların dış üniteleri  binanın dışında  iç ünite dediğimiz kısım ise binanın odanın iç kısmında bulunur. Dışarda bulunan kısma yani dış ünitede kompresör ve kondanser dediğimiz  iki kısım bulunmaktadır. Oda içerinde bulunan iç ünite kısmına evaparatör denilmektedir.  Bu split tip klimalarda bakır boru tesisatı ile bu iki ünite birbirine bağlıdır. Bakır boru tesisatı içerinde bir soğutucu akışkan (R22,R134a  vb ) bulunmaktadır. Bu soğutucu akışkan kompresör yardımı ile gazın hal değişimleri yapılarak bir cevrim halindedir.  Sıvı olan akışkan hal değiştirerek gaz  haline geçerken ortamın ısısını çeker işte biz bu işleme soğutma diyoruz. Bu soğutulan ortam havadır. Bu hava, soğutucu akışkanın ısı çekimiyle ortam havası soğumuş olur. Bu yaz aylarında soğumuş havayı biz bir fan yardımı ile oda içerisine üflüyoruz bu soğutulmuş oda içerine gönderilmiş hava ısısını ortama verir. Biz bu tip split klimalarda aynı havayı tekrar geri alarak evaparatör üzerinden geçirerek tekrar oda içerisine vermekteyiz yani biz aynı havayı oda içerinde resirküle ediyoruz sadeve  bu tip klimalarda kapa toz tutucu filtrelerimiz var bunlar  corona virüsleri üzerinde tutamayan filtrelerdir.  Bu nedenle evimize bir covid 19 virüs almış bir kişi yaz ayında misafir gelirse yada covid 19 bir hasta birey ev içerinde bulunursa ve evimizdeki split klima soğutma modunda çalışıyorsa örneğin temmuz ve ağustos aylarında bu klimalar genelde gece ve gündüz evlerde çalışmaktadır. Bu durumda ev içerinde hasta olan bir birey varsa (Covid 19 hasta birey), hava ile tüm diğer bireylerinde Covid 19 olmasına bulaş olmasına neden olunacaktır.  Bu nedenle dışarı ile temaslı olan bireylerin (çalışanların) özellikle evlerine geldiğinde üzerlerini çıkarmaları, banyo yapmaları (burun içi ve tüm vücut sabunlu köpürtülerek yıkanması) bundan sonra diğer bireylerin bulunduğu ortama girmeleri uygun olacaktır. Elbiseler yine 60 derece üzerinde yıkanmalıdır, Sağlık bakanlığımız bilim kurulunun tavsiyelerine bireylerin harfiyen uyulması gerekmektedir.

Birde bireysel oda temizleyicileri bulunmaktadır. Bireysel oda hava temizleyicilerinde hepa filtre bulunması nedeniyle virüsü tutma yüzdesi bu cihazların yüksektir. Bu tip cihazlar evlerde kullanılabilir. Filtrenin sık değiştirilmesi önerilmektedir.

Split tip klimaların bakımları özellikle bu dönemde önemli olup özellikle iç ünitenin ve kaba filtrenin bakımları ayda en 2 kez iç ünitenin temizliği yapılmalıdır. Bu konuda üniversitelerde eğitim almış bulunan iklimlendirme ve soğutma teknikerlerinden ve iklimlendirme konusunda uzman mühendislerden yardım alınabilir. Split klimalarda  özellikle temizliğin özel kimyasallar kullanılarak yapılması gerekmektedir.

Otomobiller günümüzde artık klimalı araçlar halindedir.  Yaz aylarında özellikle çok sıcak yaz günlerinde uzun süreli seyahatlerde  araç içerinde  konfor şartlarının  sağlanması ve kabin içerinin soğutulması gerekilmektedir. Araçlarda (otomobillerde) klima sistemi sadece yaz aylarında soğutma amaçlı kullanılmaktadır. Araçlarda sadece şoför tarafından araç kullanılıyorsa araç klimasının çalıştırılmasında bir sorun bulunmamaktadır. Ancak şoförün COVİD 19 taşımıyor olması gerekmektedir.

Diğer taraftan araçların kullanılmadan önce mutlaka özellikle bireysel araçların dış kısmının yıkanması gerekmektedir. Bunun için akaryakıt istasyonlarında tam otomatik kabin tipi dış yıkamalarının yapıldığı istasyonlarda haftada ez az 2 kez olmak üzere yıkanmasını tavsiye etmekteyim. Bunun sebebi de herhangi Covid 19 hastası aracınızın dışı kısmı ile temas yada hapşırma, damlacık ve hava yoluyla aracın dış yüzeyine virüs gelmiş ise (Covid 19)  bunun temizlik ile (%100 dezenfeksiyon/ sabunlu su vb)  giderilmesi sağlanacaktır.

Özellikle araçlara girerken kapı kollarının dezenfektan ile dokunma yerlerinin (kolonya vb) temizlenmesini önermekteyim. Diğer taraftan araç içerisinde yolcu yok ise sadece şoför var ise aracın soğutması çalıştırılabilir ve dış hava alımı kapatılmasını aynı havanın resirkülesi yapılması daha uygun olabilecektir. Burada dış havanın kapatılmasında, havada bulunan partiküller üzerinden araç içerine hava yoluyla anlık girebilecek virüslerin (Covid 19)  önlenebilecektir.  

Sağlık bakanlığı bilim kurulunun belirlendiği bir araçta (bireysel 4 kişilik araçta)  gidebilecek yolcu sayısı dikkate alınarak,  Özellikle Antalya ilinde aracın klimasının çalıştırılmaması, aracın penceresinin insanları rahatsız etmeyecek şekilde paralel olarak açılması önermekteyim  Burada yolculardan birisinin Covid 19 olduğu düşünülürse  diğerlerine bulaş tehlikesinin önlenmesi amaçlanmaktadır.

Bireysel araçlarda kullanılan iç serpantin (evaparatör) ve dış ünite serpantini(kondanser) mutlaka dezenfektanlar ile uzmanlar tarafından temizlenmeli, yine araç klimasında bulunan polen filtreler herne kadar virüsleri tutmamakta ise de bu polen filtrelerin ayda mümkün ise 1-2 kez değiştirilmesini önermekteyim. Bunun sebebi olarak hava yoluyla toz üzerinde tutunarak gelebilen covid 19 virüs’ün araç içerine girmesinin bir nebze polen filtrelerin değiştirilmesi ile önlenebileceği görüşteyim. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.