Cemaat okullarına karşı yeni atak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'paralel yapı'yı kastederek, "Bunlara verilmiş ne kadar yer, bina varsa bunların hepsinin hukuk ve demokrasi içinde tek tek geri alınmasını istiyorum" çağrısıyla Antalya'da, Toros Eğitim Kurumları çatısındaki okullara yönelik imar düzenlemelerinde yeni aşama bugün başlayacak.

Cemaat okullarına karşı yeni atak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'paralel yapı'yı kastederek, "Bunlara verilmiş ne kadar yer, bina varsa bunların hepsinin hukuk ve demokrasi içinde tek tek geri alınmasını istiyorum" çağrısıyla Antalya'da, Toros Eğitim Kurumları çatısındaki okullara yönelik imar düzenlemelerinde yeni aşama bugün başlayacak.

11 Eylül 2014 Perşembe 10:15
Cemaat okullarına karşı yeni atak
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bugün toplanacak Eylül ayı meclisinin 95'inci maddesinde, kurumun Uluç Mahallesi'nde henüz temelini atmadığı okul alanının, 'Özel Eğitim Tesisleri' alanından 'İlköğretim' alanına dönüştürülmesine ilişkin itirazı görüşülecek. Hemen arkasından da İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın Muratpaşa Meydan Kavağı Mahallesi'nde bulunan Özel Toros İlk ve Ortaokulu'nu da içine alan alanının 'resmi okul alanı' olarak yeniden planlanmasını içeren talebi oylanacak.

TOROS KARARA İTİRAZ ETTİ
'Toros Özel Eğitim Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi' tarafından Uluç Mahallesi'nde bulunan arsanın 'İlköğretim' alanına dönüştürülmesine ilişkin itirazda, meclisin karar gerekçelerinin tamamen dayanaksız, usul ve yasaya aykırı olduğu savunuldu.

İLK PLANI TÜREL ONAYLADI
İtiraz dilekçesinde, 21 Mayıs 2004'te Milli Eğitim Bakanlığı'nın okula ilişkin muvafakatname hazırladığı ve buna dayanarak Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Eylül 2005'te, Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminde, arsanın 'Özel Eğitim Tesisleri' alanına dönüştürülmesini uygun bulduğu belirtildi.

DAVAYI BAKANLIK GEREKÇESİZ BIRAKTI
Meclis kararına karşı Antalya Şehir Plancıları Odası tarafından dava açıldığının hatırlatıldığı itirazda, süreç sonunda Danıştay 6'ncı Dairesi'nin kararı doğrultusunda, 'kaldırılan semt spor alanı için yeni eşdeğer alan ayrılmadığı' gerekçesiyle 25 Eylül 2009 tarihinde meclis kararının iptaline karar verildiği kaydedildi. Fakat bu kararın Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından uygulanması gerekirken, uygulanmadığı iddia edildi. İtirazda ifade edildiği haliyle, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 9 Nisan 2011 tarihli yönetmelik değişikliğiyle kişi başı metrekare sosyal donatı alanı hesaplamasında özel ve kamu okulu ayrımı yapılmaktan vazgeçildi.

İKİNCİ PLANI CHP YAPTI
Kurum, mahkemenin iptal kararına da dayanak teşkil eden gerekçenin ortadan kalkmasıyla söz konusu taşınmazın resmi okul alanından özel okul alanına dönüştürülebilmesi amacıyla yeniden plan tadilatı talebinde bulundu. İkinci değişiklik bu kez yerel seçimlerden 4 ay kadar önce Aralık 2013'te, Büyükşehir Belediye Meclisi'nce kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi'ne sunulan itiraz dilekçesinde, bu karar için Milli Eğitim Bakanlığı'nın 25 Temmuz 2013 tarihli müfettiş inceleme raporu bulunduğu belirtilerek, bölgede resmi okul alanına ihtiyaç olmadığı ve özel okul alanına dönüştürme yönündeki plan değişikliğinin uygunluğuna dair rapor düzenlendiği belirtildi.

KOMİSYONA SEVK EDİLECEK

Perşembe günü Eylül ayının ilk oturumu için bir araya gelecek Büyükşehir Belediye Meclisi'nde ilgili gündem maddeleri meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edilecek. Komisyonun hazırlayacağı raporun ardından ilgili gündemler hakkında karar verilmek üzere tekrar meclise gelecek.

ESKİLERDEN BİR FOTOĞRAFI YAYINLADILAR
Antalya'da Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen Toros Eğitim Kurumları'na bağlı okullara yönelik yeni imar düzenlemesi Haziran ayında gündeme geldi. Antalya Büyükşehir Belediyesi, okulların imar dosyalarını yeniden açtı. Şimdilik iki okulun imar planları iptal edilirken Toros Koleji internet sitesine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, İl Başkanı Mustafa Köse, Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç'in de yer aldığı bir açılış fotoğrafı yerleştirdi ve altına "En iyilere en iyi eğitimi veriyoruz. Kazandığı akademik ve kültürel başarıları, sosyal imkanları, olimpiyat ve proje çalışmaları ile 1997'den bu yana Antalya halkına hizmet veren Toros Eğitim Kurumları, uyguladığı modern eğitim modeli ile Antalya'mızın haklı gururu olmaya devam ediyor" yazıldı.  
Son Güncelleme: 11.09.2014 10:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.