'Satışım azaldı' diyenin oranı yüzde 61

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 1000 işyerinde yaptıkları ankette 'turizmden etkilenmiyorum' diyenlerin oranının yüzde 12, yüksek düzeyde etkilenme oranının yüzde 70, geçen yıl 'satışlarım azaldı' diyenlerin oranının ise yüzde 61 olduğu sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

'Satışım azaldı' diyenin oranı yüzde 61

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 1000 işyerinde yaptıkları ankette 'turizmden etkilenmiyorum' diyenlerin oranının yüzde 12, yüksek düzeyde etkilenme oranının yüzde 70, geçen yıl 'satışlarım azaldı' diyenlerin oranının ise yüzde 61 olduğu sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

24 Ocak 2017 Salı 13:19
'Satışım azaldı' diyenin oranı yüzde 61
ATSO Ocak ayı olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Davut Çetin, Antalya tanıtım projesine oda olarak 500 bin liralık bütçe ayırdıklarını söyledi. Terör ve darbe girişiminin Türkiye'nin dünya itibar ve marka değeri endekslerindeki yerini çok düşürdüğüne dikkati çeken Çetin, dünyaya kendilerini iyi anlatmak zorunda olduklarını söyledi. İran'da ticari işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdiklerini dile getiren Çetin, Tahran Ticaret ve Sanayi Odası'nda 300 civarında görüşme yaptıklarını söyledi. İran'da potansiyelin çok büyük olduğunu kaydeden Davut Çetin, “Ambargonun kalkması ve petrol fiyatında yükselme önemli bir hareket yaratmış durumda. Türkiye'nin İran'a ihracatı 5 milyar dolar civarında, yani en çok ihracat yaptığımız 7'nci ülke. Böyle giderse, Almanya, İngiltere, İtalya ve Irak'tan sonra 5'inci sıraya yükselecek. İran'da, birçok sanayi sektörü ve hizmet sektörü için fırsatlar bulunuyor. İnşaat, yapı malzemesi, mimarlık, restoran ve diğer hizmet sektörlerinde imkanlar var. İran aynı zamanda bizim önemli bir turizm pazarımız. Bu nedenle Tahran Odası ile hizmet sektöründe personel yetiştirmek üzere prensip kararına vardık" dedi.

TURİST SAYISI GÜNLÜK 2 BİNE DÜŞTÜ
Geçen yıl yaz aylarında teröre ve 15 Temmuz'a rağmen günde 30 binden fazla turistin Antalya'ya geldiğini belirten Çetin, şu anda turist sayısının günde 2 binlere düştüğünü aktardı. Çetin, “Turizmi çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak hedefinden vazgeçemeyiz. Kültür ve sanata yatırım uzun vadelidir, ama Antalya için doğru yatırım olduğuna kuşku yoktur" diye konuştu.

ANKET SONUÇLARI
ATSO ve AESOB üyesi 1000 işyerinde anket yaptıklarını anlatan Davut Çetin, 'turizmden etkilenmiyorum' diyenlerin oranının yüzde 12, yüksek düzeyde etkilenme oranının yüzde 70, geçen yıl 'satışlarım azaldı' diyenlerin oranının yüzde 61 olduğunu söyledi. Buna karşılık yüzde 39'unun ise satışını artırdığını belirten Çetin, “İşyerlerinin yarısı çalışan sayısını korumuş, ama yüzde 40'ı azaltmış. Esnafın en önemli talebi vergi indirimi yapılması, en büyük sorunu ise durgunluk ve işsizlik olarak görüyor. Maalesef bu yıl için beklentiler henüz iyi değil, olumlu beklentiye sahip olanların oranı sadece yüzde 25" diye

'YILI KURTARMANIN DERDİNDEYİZ'
Davut Çetin, küçük esnafın bir kısmının turizm sektörü kadar küçüldüğünü, istihdam artıranların ve bu yıl artırma planlayanların oranının ise yüzde 3'te kaldığını söyledi. 2016 yılında Antalya'da vergi gelirinde yüzde 4 oranında düşüş gerçekleştiğini dile getiren Çetin, kurumlar vergisinin şimdiden yüzde 24 oranında düştüğünü vurguladı. Geçen yıl Antalya'nın kredi hacminin 53 milyar liradan 60 milyar liraya çıktığını hatırlatan Çetin, Türkiye'de kredi hacminin yerinde saydığını, Antalya'nın ise krediye yüklendiğini aktardı. Nefes kredisini en fazla kullanan ilin Antalya olduğunu belirten Çetin, şöyle devam etti:
“Antalya'nın talebi yüksek olunca 6 milyon lira ek kaynak sağlandı ve 36 milyon liralık kredi verildi. Artık hepimiz bu yılı kurtarmanın derdindeyiz. Turizmde Rusya pazarında oldukça iyi bir gelişme görüyoruz. Aralık ayı gösterge değil, fakat yine de Aralıkta Rusya ve İsrail pazarlarındaki yüksek artış oldukça sevindirici bir gelişme. Bu yıl Rusya pazarını geri kazanırsak toparlanmaya başlarız. Avrupa pazarında henüz olumlu bir sinyal göremiyoruz. Bununla birlikte, hükümetimizin uçak desteklerini erken açıklaması mutlaka fayda sağlayacaktır. Bazı tur operatörleri bu sayede Almanya'da seyahat acentelerine teşvik primi ödemeye başladı. Uçak desteği önemli bir fiyat avantajı yaratmıştır. Bunun yaza doğru fark yaratabileceğini ümit ediyorum. İhracat cephesinde son haftalarda biraz toparlanma görüyoruz. Geçen yıl Antalya ihracatını yüzde 2 kadar düşüşle kapattık. Aralık ayında hem toplam ihracatımızda hem de meyve ve sebze ihracatımızda yüzde 10 civarında artış oldu. Rusya'ya meyve ve sebze ihracatındaki sorunlar tam olarak aşılamadı, özellikle limon, greyfurt, ayrıca salatalık ihracatında sorun yaşandı."MEYVE SEBZE İHRACATINDA ARTIŞ
ATSO Başkanı Çetin, Ocak ayında meyve-sebze ihracatında dolar bazında yüzde 40'lar düzeyinde bir artış olduğunu kaydeden Çetin, dövizdeki dalgalanmanın piyasada belirsizlik, tedirginlik artırdığını, ticaret ve tahsilatın yavaşladığını anlattı. Türk lirasının son 3 ayda en fazla değer kaybeden paralardan biri olduğunu vurgulayan Davut Çetin, “Bu kadar dalgalanmanın bir nedeni, Merkez Bankamızın faizi düşük tutmasıydı. Gelişen ülkelerin çoğunda merkez bankalarının faizleri enflasyonun üzerinde, yani reel faiz veriyorlar. Biz ise negatif faiz vermeye devam ettik" dedi.

SORUN YATIRIM KREDİSİNİN OLMAMASI
Yatırım yapılması için iç ve dış talebin artması gerektiğini vurgulayan Çetin, talep varsa, fiyat ve maliyet uygunsa, yatırımcının faize bakmadan yatırım yaptığını söyledi. Asıl sorunu faizin 1-2 puan yüksek olması değil, kredi alınamaması olarak gösteren Çetin, konut kredisi olduğunu, ancak yatırım kredisi olmadığını söyledi. Türkiye'de uzun vadeli yatırım kredisi olmadığını dile getiren Çetin, “Alabildiğimiz en fazla vade 48 ay. Türkiye'de reel sektör tüketici kredisi gibi kredi kullanıyor. Biz halen döviz-faiz tartışmasına takılıp kalmışız ve bu nedenle sürekli kur darbesi yemeye devam ediyoruz. Ayrıca son yıllarda yapılan yatırımlar sanayiden çok enerji ve hizmet sektöründe yoğunlaşmakta" diye konuştu.

PATLAMA ATSO'YA 1 MİLYON 100 BİN LİRAYA MAL OLDU
Meclis üyelerinden Adnan Kaya 25 Ekim 2016'da meydana gelen patlama binada oluşan hasar sonrası ne kadar harcama yapıldığını sordu. ATSO Başkanı Davut Çetin, şu ana kadar KDV hariç 1 milyon 100 bin liralık harcama yaptıklarını söyledi. Sigortanın 900 bin liralık maliyet çıkardığını dile getiren Çetin, camları daha dayanıklı hale getirdiklerini aktardı. Çetin, “Çalışmalar kısa sürede bitsin diye tek bir firmaya iş verildi. Patlamada 10 arkadaşımız cam parçaları nedeniyle yaralanmıştı. Taktığımız camlar artık böyle bir zarar vermeyecek" dedi. 
Son Güncelleme: 24.01.2017 13:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.