Türel Minicity alanına AVM yapılacak iddialarına noktayı koydu

Minicity alanına AVM yapılacak iddialarının doğru olmadığını söyleyen Başkan Türel, günde üç beş kişinin istifade ettiği bu alanı, bir çekim merkezi ve yaşam alanına dönüştürerek, Antalya’nın yeni bir mücevherine dönüştüreceklerini söyledi. Aynı planlama kapmasında sözleşmesi sona erdiğinde Migros’a ait olan AVM alanının da yeşil alana dönüşeceğini belirten Türel, “Kimse bunu konuşmuyor. Dolayısıyla bir AVM alanı kalkıyor yerine bir yaşam merkezi geliyor” dedi.

Türel Minicity alanına AVM yapılacak iddialarına noktayı koydu

Minicity alanına AVM yapılacak iddialarının doğru olmadığını söyleyen Başkan Türel, günde üç beş kişinin istifade ettiği bu alanı, bir çekim merkezi ve yaşam alanına dönüştürerek, Antalya’nın yeni bir mücevherine dönüştüreceklerini söyledi. Aynı planlama kapmasında sözleşmesi sona erdiğinde Migros’a ait olan AVM alanının da yeşil alana dönüşeceğini belirten Türel, “Kimse bunu konuşmuyor. Dolayısıyla bir AVM alanı kalkıyor yerine bir yaşam merkezi geliyor” dedi.

14 Mart 2018 Çarşamba 10:18
Türel Minicity alanına AVM yapılacak iddialarına noktayı koydu

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı olağan toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyeleri örnek bir davranış sergileyerek, MHP Grup Başkanı Selçuk Senirli’nin önerisiyle yaklaşık 29 bin lira tutarındaki meclis oturum ücretlerini oy birliği ile Mehmetçik Vakfı’nı bağışladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplantının gündem dışı bölümünde yaptığı konuşmaya Afrin harekâtında şehit olan asker ve güvenlik görevlilerine Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Türel, “Şehitlerimizi minnetle yâd ediyorum. Bu topraklar şehit kanları ile vatan parçası olmuş. Ecdadımız bu toprakları bize teslim ediyorken çok önemli mücadeleler vermiş. Şimdi de bu mücadeleler devam ediyor. Türkiye’nin işgaline yönelik, parçalanmasına yönelik operasyonlar, 1. Dünya savaşının devamı niteliğinde bugünlerde yaşanıyor. Bunu çok iyi değerlendirmemiz gerektiğini özellikle dile getiriyorum. Milletimizin duyarlılığı hakikaten adeta gözlerimizi yaşartıyor. Düşmana karşı her zaman büyük başarıyla mücadele eden Mehmetçiğimiz, güvenlik güçlerimiz Afrin’de bir kez daha zafere ulaşacaktır” diye konuştu.

KENTİN YENİ YAŞAM ALANI OLACAK

Meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Başkan Türel, eski Minicity alanında gerçekleştirilecek proje ile ilgili bilgi verdi. Türel, günde üç beş kişinin istifade ettiği bu alanı bir yaşam alanı ve çekim merkezi haline getireceklerini söyledi. Başkan Türel, proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Antalyamızın en cennet köşelerinden birisi, fevkalade verimsiz projelerle adeta kaderine mahkum edilmiş bir alandı. Buranın bir yaşam merkezi haline dönüşmesi açısından bir gayret ortaya koyduk. Bir proje oluşturduk. Bu projenin içinde ekstrem spor alanları var. Yani 0-12 yaş oyun parkı, macera park, kır kahvesi, güvenlik üniteleri, çocuk ve yetişkin tırmanma duvarları, bunge jumping söz konusu. Kültür yaşam alanları, aletli spor alanları, heykel park, köpek eğitim parkı, kelebek parkı, kuş evi var. Geleneksel el sanatları ve ikinci el ürüneler ile ilgili bir alan söz konusu. Grafiti sergi duvarı, basketbol sahaları, açık aletli spor salonları bulunuyor. Açık etkinlik alanları, festivallerimiz için yazlık sinema söz konusu. Yeme içme üniteleri, süs ve şov havuzları, sulu çocuk oyun alanları, açık hava yeme içme meydanı, doğal ürünler pazarı projenin içerisinde olacak. Yine bir çarşı bölümünde de açık sergi alanı, alışveriş yeme içme alanları, sinema, restoranlar gibi bir bölüm yer alıyor. Dolayısıyla burada bir yaşam merkezi oluşturuluyor.”

MİGROS ALANI YEŞİL ALANA DÖNÜŞECEK

Burada bir AVM yapılıyor demenin yanlış olduğunu vurgulayan Türel, “Projenin içerisinde ticari bir sokak, ticari üniteler olunca hemen halkın bu hassasiyeti de dikkate alınmak suretiyle AVM yapılıyor iddiaları ortalıkta uçuşuyor. Bunlar maalesef doğru değil” dedi.

Burası ile ilgili 2 yıl önce yapılan imar planında şu andaki Migros’a ait olan AVM alanının ortadan kalktığına dikkati çeken Başkan Menderes Türel, “Kimse bunu konuşmuyor.

Sözleşme süresi 4-5 sene sonra bitiyor ve biz burayı yeşil alan yapıyoruz. Dolayısıyla bir AVM alanı kalkıyor yerine bir yaşam merkezi geliyor. Sanki Antalya’da yeni bir AVM ekleniyormuş gibi bazı iddialar açıkçası doğruyu yansıtmıyor. O yüzden bizim bu arada yapmaya çalıştığımız halkın bir buluşma noktası haline gelecek yeni bir cazibe merkezi yeni bir yaşam alanıdır” ifadelerini kullandı.

ELEŞTİRENLER EN ÇOK İSTİFADE EDENLER OLACAK

Projenin ihalesinin gayet şeffaf gerçekleştiğini anlatan Türel, “Türkiye’nin en önemli iki firmasının katıldığı bir ihale gerçekleşti. En yüksek bedeli veren firma da bu ihaleyi kazandı. Şimdi bu projeyi ortaya çıkaracak adımları atıyor. Bugün kimsenin itibar etmediği, kimsenin gitmediği kimsenin yaşam merkezi olarak değerlendirmediği bir alanı Antalyalılar yeni bir çekim alanı cazibe alanı olarak yeni bir yaşam merkezi olarak sunuyoruz. Projenin böyle olduğunu eleştiren çevreler de iyi biliyor. Böyle güzel bir projede ortaya çıkacağı için bazı yanlış bilgi, dezenformasyon kampanyaları ile alışık olduğumuz itibarsızlaştırma operasyonlarını yürütüyorlar. İnşallah bittiğinde o eleştirenler bu projelerden bugüne kadar olduğu gibi en çok istifade eden insanlar olacaklar” diye konuştu.

10 BİNLER FAYDALANACAK

Bugün 3-5 kişinin istifade ettiği alanın ileride 10 binlerin faydalanacağı bir alana dönüşeceğini kaydeden Başkan Menderes Türel, “Burası Antalya’nın yeni bir mücevheri olarak ortaya çıkacak” dedi.

TAŞERON YASASI

Türel, bir soru üzerine Taşeron Yasası’nda emeklilerle ilgili engelleyici bir hüküm olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Çözüm arayışındayız. Nisan ayında taşeron uygulaması yürürlüğe girecek. Biz bu kapsama giren arkadaşlarımızdan da müracaat dilekçelerini alıyoruz. Şu anda yasal engel olduğu için yönetmelik de bu yasayı tam netleştirmediği için onların ayrıca değerlendirilmesi ile bir çözüm arayışımız var. Ayrıca itiraz komisyonlarından da bunların geri gelmesi mümkün olabilir. Bu konuda Sayın Valimiz itiraz komisyonlarında gereken desteği vereceğini söylüyorlar. Bu bir sosyal barış için atılmış bir adım taşeron yasası. Dolayısıyla biz kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklayan bir anlayışla çözüme gitmemiz lazım Bu konuda da bu arkadaşlarımızı mağdur etmeyecek bir çözüme ya ayrı müracaatlarını alarak ya da itiraz komisyonlarından geri gelmelerini sağlayarak, ortada bırakmamak niyetindeyiz. Bunu inşallah başaracağız.”

Başkan Türel, diğer bir soru üzerine Tünektepe Projesi ihalesinin, ihale şartnamesinde tespit edilen bazı eksiklikler nedeniyle iptal edildiğini, eksikliklerin tamamlanmasıyla bu ay sonunda tekrar ihale edileceğini kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.