Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmeyecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili işletme ihalesi’nin 20 Ocak tarihinde iptal edildiğini belirterek, “Antalya bu ihaleyle 15 milyon 19 bin TL zarara uğratıldı. Bundan sonra Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmeyecek” dedi

Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmeyecek

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili işletme ihalesi’nin 20 Ocak tarihinde iptal edildiğini belirterek, “Antalya bu ihaleyle 15 milyon 19 bin TL zarara uğratıldı. Bundan sonra Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmeyecek” dedi

23 Ocak 2020 Perşembe 15:39
Konyaaltı Sahili ranta kurban edilmeyecek

Büyükşehir Belediyesinin Konyaaltı sahilinin işletilmesine yönelik ihaleyi iptalinin ardından, ihaleyi alan firma ALKOÇLAR -ALSE İcra Kurulu Başkanı Turan Toprak, ihalenin iptalinde öne sürülen hiçbir konunun gerçeği yansıtmadığını iddia etmiş ve konuyu yargıya taşıyacaklarını bildirmişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sahili’nin işletmesinin ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. İhalenin 20 Ocak tarihinde iptal edildiğini belirten Böcek, belediyenin 254 milyon masraf etmesine rağmen güvenlik, temizlik gibi bütün işletme giderlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne yüklendiğini ifade etti. Böcek, sadece ihalenin iptal edildiğini ve sahilde yıkım veya değişiklik olmayacağını vurguladı.

BELEDİYE 254 MİLYON HARCADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, rahatsızlığın rağmen konuyla ilgili açıklama yapmak zorunda kaldığını belirtti. Kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçladığını belirten Böcek, “Bizden kimse kamu zararı olan, halka dönük olmayan projeleri devam ettirmemizi beklemesin. Biz Antalya’da tüyü bitmemiş yetim hakkını korumaya, doğru projeleri halkımıza sunmaya devam edeceğiz. 19 Temmuz 2016 tarihinde Konyaaltı Sahili ile ilgili Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla yap işlet devlet modelinde encümene yetki verilmiştir. 2 defa yap iş devret modeliyle, 17 Kasım 2016, 19 Ocak 2017 tarihinde meclisin vermiş olduğu yetkiyle yap işlet devret modeliyle ihaleye çıkıldı. Aynı zamanda bu ihale meclisin verdiği yetki doğrultusunda yapılmış ve bütün masraflar işletmenin yüklenici firma tarafından yapılması şartıyla çıkmıştır. Süreçle ilgili 29 Mart 2019’da encümen tarafından Konyaaltı sahili işletme kira ihalesi yapılmıştır. Encümen, meclisin verdiği yetki yap işlet devret, ancak belediyemiz tarafından 254 milyon lira belediye bütçesinden para harcanmış, 29 Mart 2018’de encümen tarafından sahilin işletmesi ihalesi yapılıyor. Kira işletme ihalesi yapılıyor. Encümene bir karar verilmedi biliyorsunuz bir meclis kararı olmalıydı" dedi.

İŞLETME GİDERLERİ BELEDİYEMİZE YÜKLENMİŞ

İhalenin ‘adrese teslim’ olduğuna dikkat çeken Böcek, şöyle konuştu: “Bin 500 yataklı otel olacak, ve buna benzer kriterler. ‘Adrese teslim gibi’ denir buna kamuoyunda. Bu şekliyle ihale verilmiştir. İhalede rekabet koşulları oluşmamış ve aynı zamanda sizlerin, tüyü bitmemiş yetimin hakkı oraya yatırım yapılmış, yükleniciden bir kuruş para çıkmamış. Güvenlik, temizlik çöp toplama olacaksa ihale yapılıyor ama gelinen son ihalede ALKOÇ’lar olur, başkası olur. 254 milyonu belediye masraf etmesine rağmen güvenlik, temizlik bütün işletme giderleri Büyükşehir Belediyemize yüklenmiştir. 8 ayda 10 milyon 780 bin lira masrafı vardır belediyemizin. 254 milyonu yüklenici firma yapsaydı, bugün başka bir toplantı, Antalya’nın yatırımlarıyla ilgili başka bir toplantı olacaktı. Görevde olduğum 9.5 aylık süre içindeki tüm projeleri masaya yatırdık. Sadece biz değil, ortak akılla işbirliği içinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İleride açıklayacağım yanlışlıklar da var. Antalya için çivi çakandan Allah razı olsun. Geçmiş dönemle kişilerle asla işim yoktur. Doğru olan projeleri yapacağız".

MESELEMİZ PROJE DEĞİL

Başkan Böcek, ranta dönük çalışmaları durduracaklarını belirterek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi ekibi olarak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Baş Müfettişi raporları, Sayıştay raporları, iç denetçi raporlarıyla belgeleri sunulmuştur. Daha fazla dayanmamız söz konusu değildir. Onun için Antalya Konyaltı sahili ranta kurban edilmemiştir. Bugün itibariyle Antalya Konyaaltı sahili, 16 milyona yakın turist ve 4 milyon yerli turistimizle 20 milyon ziyaretçinin emrinde olacaktır. Bir yanlış anlaşılma var. Biz projelerle ilgili problem yok. Sahil projesiyle ilgili sadece ihale ve işletme sözleşmesi iptal edilmiştir. Projelere destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Bizim meselemiz proje değil, Antalya’ya Türkiye’ye yatırımlar kimsenin cebinden yapılmaz, bu paralar sizlerin, tüyü bitmemiş yetim hakkıdır. Bunun hesabını Allah’ıma, sonra halkıma, tüm kurum kuruluşlara hesabını verecek kardeşiniz olarak bunun gereğini yaptık. Çalışmaların ranta dönük olanları durduracağız, çalışmalarımızı bu anlamda devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞ DÖNEMLE HESABIM YOK

İptal kararının sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri olmasının sorulması üzerine Böcek, “Birileri beni mutlu etsin diye uğraşmam, yanlış hesap Bağdat’tan dönmeye devam edecek. Şov peşinde olmadım olmayacağım. Doğru olan projelere devam edeceğiz. Geçmiş dönemle ilgili bir hesabım yok. Kamu yararı olan projelere devam edeceğiz. Belden aşağı hayatımda siyaset yapmadım. Benim derdim Antalya, derdim hemşerilerim" açıklamasını yaptı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.