"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ"

MURATPAŞA Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 'Bina Cephelerini Sağlıklaştırma-Boyama Projesi'nin, Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle kabul edildikten sonra kısmi sponsorluk anlaşmasıyla uygulandığı, kamu zararı olmadığı, projenin Türkiye'ye örnek olduğu belirtildi.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ"

MURATPAŞA Belediyesi'nden yapılan açıklamada, 'Bina Cephelerini Sağlıklaştırma-Boyama Projesi'nin, Büyükşehir Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle kabul edildikten sonra kısmi sponsorluk anlaşmasıyla uygulandığı, kamu zararı olmadığı, projenin Türkiye'ye örnek olduğu belirtildi.

18 Ekim 2017 Çarşamba 15:13
"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ"

Boyama bedellerinin, Sayıştay tarafından, Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın şahsından istendiği ve konuyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlara yer verildi:"Proje büyüklüğü, tamamının sponsorlar tarafından yapılmasına olanak tanıyacak nitelikte değildir.

Muratpaşa Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, 'Bina Cephelerini Sağlıklaştırma-Boyama Projesi' nedeniyle kamuyu zarar uğrattığı iddiasıyla Belediye Başkanı Ümit Uysal hakkında inceleme başlatıldığı, zararın ise Başkan Uysal'dan tahsil edilmesi istendiği hatırlatıldı. Bina cephelerinin Akdeniz renklerine boyanmasını öngören projenin pilot bölge olarak Mevlana Caddesi, Güllük Caddesi ve Yener Ulusoy Bulvarı'nda uyguladığının hatırlatıldığı açıklamada, projenin kısmi sponsor desteğiyle gerçekleştirildiğini ifade edildi.Muratpaşa Belediyemizin; 'Projenin tamamının sponsorlarla yapıldığı' şeklinde bir beyanı hiçbir tarihte olmamıştır. Bu iddiada bulunan basın yayın organları; Belediye Meclis toplantılarını takip etmiş olsalardı, projenin bir kısmının sponsorlar aracılığıyla bir kısmının da belediye bütçesinden karşılandığını biliyor olacaklar ve böyle yanlış yayınlarda bulunmayacaklardı. Sayıştay'ca 'kamu zararı' olarak nitelendirilen çalışmanın Muratpaşa Belediye Meclisi'nin 03 Aralık 2014 tarih ve 511 sayılı oybirliği ile verdiği onay, Encümen kararı ayrıca Antalya Büyükşehir Belediye Meclisimizin yine 'oybirliği' onayı ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. Maddesi 14. fıkrası uyarınca yapılmıştır."

 "KAMU ZARARI YOK"

Meclis toplantılarının kamuoyuna açık olarak yapıldığı, kararların yayımlandığı ve istendiği an kontrol edilebildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Muratpaşa ve Büyükşehir Belediye meclislerinin 'oybirliği' şeklinde onayıyla yapılan çalışmanın 'kamu yararı' taşıdığı da açıktır. Tüm bu gerçeklere rağmen; 'kandırma' ve 'yalan' gibi ifadeler kullanılarak yapılan haberle ilgili olarak yasal yollara gidilecektir. 4 firmayla yapılan protokol; yüzde 80'lik bölümü beyaza boyanacağı taahhüt edilen; ruhsatlı, yapı kullanma izin veya genel iskan belgesi alınmış binaların cephelerinin yüzde 20'lik bölümünün serin renklere boyanmasını öngören proje, tüm Muratpaşa'da uygulanabilmesi içindir. 7 Aralık 2015 tarih 598 sayılı Muratpaşa Belediye Meclis ve 26 Ocak 2016 tarih 348 sayılı Encümen kararları gereği imzalanan protokolün Sayıştay'ca çıkarıldığı ifade edilen 'kamu zararı' ile zerrece ilgisi yoktur" denildi.

"PROJELERİMİZ ÖRNEK OLUYOR"

Projenin pilot bölge olarak Mevlana Caddesi'nde uygulandığının yer verildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mevlana Caddesi'ne cephe binalarda uygulamaya başladığımız projemizin hala tartışılmaya çalışılmasından büyük mutluluk duymaktayız. Projemiz, Antalya'daki yerel yönetimler başta olmak üzere ülkemizdeki tüm yerel yönetimlere örnek oluyor. Türkiye projeleri uyguluyoruz. Projelerimizle sadece komşularımızın konutlarına değil, bazılarının kurgu dünyalarına da renk getiriyoruz. Kamuya, yaşanılan kente hizmet etmekten, hizmet üretmekten asla vazgeçmeyeceğimizi, Büyük Atatürk'ün, şiar edindiğimiz 'Ulusunuz için elbirliğiyle çalışınız' sözüne bağlı olarak komşularımız için komşularımızla elbirliği içinde çalışmayı sürdüreceğimizi yineliyoruz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.